Gospodarstwa domowe w Polsce przez cały 2023 rok korzystają z rządowej ochrony przed gwałtownym wzrostem cen energii. Zyskają na tym od ok. 2 do 3 tys. zł, których nie zapłacą w ciągu bieżącego roku za zużyty prąd. Jego ceny pozostaną bowiem na poziomie ubiegłorocznych.
Powyższe rozwiązania, solidarnie wprowadzone przez rząd i spółki energetyczne, zapewniają stałe wsparcie Polaków w trudnym okresie destabilizacji wywołanej agresywną polityką Rosji i wojną na Ukrainie. Cała ta sytuacja spowodowała bowiem, iż ceny energii na całym świecie osiągnęły rekordowe poziomy wskutek wzrostu kosztów węgla i gazu. Nie bez znaczenia są też rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS.
Roczne limity zużycia energii elektrycznej
Aby jednak Rządowa Tarcza Solidarnościowa mogła działać w praktyce, ważne jest, żeby gospodarstwa domowe mieściły się w określonych, rocznych limitach zużycia energii elektrycznej. Dla większości rodzin, tj. odbiorców z grup taryfowych G, limit zużycia energii wynosi do 2 tys. kWh rocznie.
Z kolei podwyższony limit zużycia – do 2,6 tys. kWh – przysługuje osobom uprawnionym, posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ponadto dla osób uprawnionych, posiadających Kartę Dużej Rodziny albo prowadzących gospodarstwo rolne, lub dział specjalny produkcji rolnej, roczny limit zużycia energii wynosi do 3 tys. kWh.
W związku z budową domu, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, gdy budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej, limit zużycia wynosi 2 tys. kWh. Mniejszy przysługuje działkowcom zużywającym prąd. Limit wynosi w tym przypadku iloczyn 250 kWh i liczby działek w rodzinnym ogrodzie działkowym.
Oświadczenia
Aby skorzystać z powyższych limitów, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, posiadający Kartę Dużej Rodziny (lub rolnicy), budujący dom na potrzeby własne bądź działkowcy powinni złożyć stosowne oświadczenie i wysłać je firmie dostarczającej energię elektryczną, najlepiej drogą elektroniczną, poprzez Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta. Wszystkie pozostałe gospodarstwa domowe (z rocznym limitem zużycia 2 tys. kWh) takich oświadczeń składać nie muszą.
Uwaga! Oświadczenia takie muszą zostać przesłane najpóźniej do 30 czerwca bieżącego roku! Nie czekajmy z tym jednak do ostatniej chwili.
Producenci i sprzedawcy prądu (np. Enea) zamieszczają na swoich stronach internetowych wzory oświadczeń. Wystarczy je pobrać, zapisać na dysku lokalnym, wypełnić elektronicznie, podpisać elektronicznym podpisem kwalifikowanym i wysłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Można też takie oświadczenie podpisać własnoręcznie i przesłać pocztą na adres wskazany na fakturze.