Grupa Kapitałowa PGE od lat konsekwentnie rozbudowuje swój portfel zeroemisyjnych źródeł, realizując własne inwestycje. Podejmowane w ostatnich latach działania wynikają z przyjętej jesienią 2020 r. Strategii GK PGE do 2030 r., zakładającej rozwój energetyki zero- i niskoemisyjnej. Długoterminowo Grupa PGE zakłada osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r.
PGE Polska Grupa Energetyczna to lider transformacji energetycznej w Polsce, największy producent energii ze źródeł odnawialnych i wiodąca firma w budowie morskich farm wiatrowych. – Zielony kierunek z uszanowaniem konwencjonalnej podstawy to cel, który stawiam przed sobą – zapowiedział Wojciech Dąbrowski, obejmując w lutym 2020 r. stanowisko prezesa zarządu PGE S.A.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Wytwarza ją 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 30 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi obecnie ok. 2530 MW , a zgodnie z planami spółki będzie się ona konsekwentnie i szybko zwiększać. Moc energetyki wiatrowej zwiększyła się od 2020 r. z 550 MW do 800 MW, w fotowoltaice z 1 MW do 126 MW, a w budowie jest kolejne 150 MW. Z kolei realizowany przez GK PGE Program Offshore obejmuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW: Baltica 1 o mocy do 896 MW, Baltica 2 o mocy do 1489 MW oraz Baltica 3 o mocy do 1036 MW.
Przykładem dużego projektu dotyczącego energetyki wiatrowej zrealizowanego w ostatnich miesiącach przez Grupę PGE jest nabycie przez PGE Energia Odnawialna Farmy Wiatrowej Zalesie o mocy 24,8 MW, zlokalizowanej w gminie Płośnica w powiecie działdowskim ( województwo warmińsko-mazurskie). Elektrownia składa się z 7 turbin o mocy 3,6 MW każda.
PGE Energia Odnawialna ma ambitne plany dotyczące projektów fotowoltaicznych. Kilka miesięcy temu spółka zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV – Gutki i Gutki 2 – o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne, składające się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych, powstały na działce o powierzchni 15,7 ha na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
Jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych powstaje na Podkarpaciu. W październiku ub.r. PGE zakończyła budowę I etapu PV Jeziórko, zlokalizowaną w gminie Grębów w okolicach Tarnobrzega. Nowa instalacja o mocy ponad 50 MW pozwoli zasilić w energię elektryczną blisko 24 tys. gospodarstw domowych. W bieżącym roku zaplanowano rozbudowę elektrowni do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tys. gospodarstw domowych. Z kolei w listopadzie ub.r. PGE Energia Odnawialna uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2, które zbudowano na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim. Nowe instalacje słoneczne składają się z około 23 tys. paneli monokrystalicznych. Panele o łącznej mocy 13 MW będą w stanie wyprodukować ponad 13 GWh rocznie. Na farmie, podobnie jak w przypadku podobnych inwestycji realizowanych przez Grupę PGE, zastosowano moduły bifacjalne, które mogą produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia.
Grupa PGE ma również ambitne plany związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce. Kryzys energetyczny z lat 2021 i 2022 i wywołane nim zmiany na rynku sprawiły, że technologie jądrowe obok aspektu strategicznego zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, zyskały również wymiar biznesowy, zwiększając swoją opłacalność. Dlatego zarząd GK PGE postanowił zaangażować spółkę w projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie Konina, realizowany wspólnie z ZE PAK oraz koreańskim koncernem KHNP.
Gdy prezes Wojciech Dąbrowski kierował spółką PGE Energia Ciepła, przeprowadził proces integracji aktywów ciepłowniczych zakupionych przez Grupę PGE od francuskiej Grupy EDF. Efekt to zrepolonizowanie aktywów ciepłowniczych i włączenie ich struktury polskiej spółki. Do PGE Energia Ciepła zostały również włączone elektrociepłownie będące w strukturze PGE GIEK. Grupa transformuje sektor ciepłowniczy zastępując wyeksploatowane i nieefektywne źródła węglowe nowoczesnymi rozwiązaniami nisko- i zeroemisyjnymi. Już w 2030 r. cała energia ciepła wytwarzana przez PGE Energia Ciepła będzie pochodziła ze źródeł zero- lub niskoemisyjnych. Ważnym projektem repolonizacyjnym było też nabycie na początku ub.r. przez GK PGE 100 proc. udziałów w spółce PKP Energetyka od funduszu CVC Capital Partners. Transakcja stanowiła odwrócenie powszechnie krytykowanej prywatyzacji spółki, która nastąpiła w 2015 r. Repolonizacja PKP Energetyka wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne polskiej logistyki i transportu, umacnia też GK PGE na pozycji lidera segmentu dystrybucji energii elektrycznej.
Inwestując w zero- i niskoemisyjne źródła energii Grupa PGE nie zapomina o tym, że polska energetyka nadal oparta jest na konwencjonalnych źródłach. Stąd stanowcza obrona kopalni Turów i budowanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która pozwoliłaby efektywnie zarządzać aktywami węglowymi. Dodatkowo wydzielenie aktywów węglowych ułatwi spółkom energetycznym pozyskiwanie finansowania na zielone inwestycje obniżając jego koszt.
Ostatnie lata nie były łatwe dla polskiej gospodarki, która musiała mierzyć się ze skutkami pandemii COVID-19, agresji Rosji na Ukrainę, kryzysu surowcowego i energetycznego. W tym trudnym okresie Grupa Kapitałowa PGE, jako lider sektora energetycznego w Polsce, wzięła na siebie odpowiedzialność za zapewnienie stabilnych, bezpiecznych dostaw energii elektrycznej i ciepła dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Priorytetem dla PGE było zagwarantowanie Polsce bezpieczeństwa energetycznego oraz utrzymanie sprzedaży energii po akceptowalnych dla odbiorców cenach.