Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Łączymy wszystkich

Już 22 czerwca startuje Kongres 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich". Kongres odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z udziałem czołowych polityków, ekspertów ze świata międzynarodowego biznesu oraz przedstawicieli największych polskich firm takich jak Grupa PGE, która jest partnerem strategicznym Kongresu.

Partnerem strategicznym Kongresu 590 jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
Partnerem strategicznym Kongresu 590 jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
PGE

Kongres 590 jest co roku okazją do spotkania i debatowania o najważniejszych tematach dla Polaków. Tym razem tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590 będzie współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza, która rozpoczęła się z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy oraz ówczesnej prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Dziś ta inicjatywa zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. To region charakteryzujący się dynamicznym rozwojem gospodarczym, co przekłada się na wzrost zamożności obywateli jego krajów. Jednocześnie współpraca w ramach tego formatu przynosi wymierne korzyści, jak realizacja wspólnych projektów infrastrukturalnych, inicjatyw biznesowych, wymiany naukowej i kulturalnej.

– Dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować i rozwijać wspólne projekty

– powiedział prezydent Andrzej Duda. 


Jednym z głównych tematów debat 7. edycji Kongresu 590 są też wyzwania energetyczne. W czasie dwóch dni Kongresu reprezentanci Rady Ministrów wraz z zarządami największych spółek energetycznych w kraju, w z Grupy PGE, przedstawicielami instytucji finansowych oraz ekspertami rynku energii będą rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym, niezależności surowcowej i budowaniu siły polskiej gospodarki dzięki stabilności dostaw energii elektrycznej. 

 

Siła polskiej gospodarki przy udziale spółek Skarbu Państwa

Inwestycje polskich spółek Skarbu Państwa czynią z Polski nowoczesną i dynamiczną gospodarkę, wyróżniającą się na tle krajów Unii Europejskiej. Szybki wzrost produkcji przemysłowej po okresie pandemii koronawirusa to według ekspertów w dużej mierze zasługa firm państwowych, które działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki. O roli spółek Skarbu Państwa w budowie siły gospodarczej Polski z Jackiem Sasinem – wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem aktywów państwowych, będą rozmawiać prezesi krajowych spółek, w tym Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

 

Rządowy plan transformacji energetycznej z kluczową rolą NABE

W obecnej sytuacji konieczne jest opieranie bezpieczeństwa energetycznego Polski na bazie krajowych zasobów oraz przyspieszeniu rozwoju OZE, którego realizację będą prowadzić spółki energetyczne. Powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i przeniesienie do NABE aktywów węglowych uwolni potencjał inwestycyjny polskiej branży energetycznej, umożliwiając spółkom energetycznym pozyskanie finansowania na rozwój OZE. Dlatego też powołanie NABE jest kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej w Polsce i gwarantem jej bezpieczeństwa energetycznego. Utworzenie NABE zapewni polskim odbiorcom niezależność od międzynarodowych rynków surowców. Kryzys energetyczny wywoływany przez Rosję od wielu miesięcy ujawnił, jak wielkim zagrożeniem dla gospodarki Unii Europejskiej było uzależnienie od rosyjskich węglowodorów.

Temat NABE zostanie poruszony podczas debaty organizowanej przez PGE 22 czerwca – podczas pierwszego dnia Kongresu pt. „NABE kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej w Polsce”


– Polska energetyka znajduje się w bardzo ważnym momencie. Przez kontrolowanie strategicznych aktywów wypracowujemy najlepszą, bezpieczną ścieżkę transformacji

– podkreśla wicepremier Jacek Sasin.


Wicepremier podkreśla, że proces tworzenia NABE przebiega zgodnie z planem i powinien zostać zakończony do końca tego roku. 

Transformacja energetyczna i rozwój dystrybucji 

Tematem poruszonym podczas drugiej debaty organizowanej przez PGE podczas Kongresu 590 będzie rozwój dystrybucji. Modernizacja i rozbudowa sieci dystrybucyjnej jest jednym z najważniejszych warunków powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Ze względu na rozwój energetyki prosumenckiej oraz OZE, zlokalizowanych w miejscach pozbawionych infrastruktury dystrybucyjnej o wystarczających parametrach, dystrybucja wymaga wielu, zarówno pilnych, jak i długofalowych inwestycji. Dzięki temu polski system elektroenergetyczny zachowa wydolność i umożliwi kontynuację procesu transformacji energetycznej. Rozwój sieci umożliwi również rozwój odnawialnych źródeł energii.
Panel „Nie ma OZE bez inwestycji w dystrybucję” odbędzie się drugiego dnia Kongresu – 23 czerwca. 

 
Nowe technologie, polityka klimatyczna i innowacje w magazynowaniu i przesyle energii

Drugiego dnia Kongresu przedstawiciele PGE będą także uczestnikami panelu „Czy agresja Rosji wykolei czy przyspieszy politykę klimatyczną UE?", podczas którego zostaną poruszone kwestie wpływu wojny za wschodnią granicą na kształt polskiej i unijnej energetyki. 
Kolejne dwa panele zorganizowane przy udziale Grupy PGE w drugim dniu Kongresu będą dotyczyć strategicznej roli projektów z obszaru morskiej energetyki wiatrowej oraz magazynowania energii.

 



Źródło: Materiał Partnera/niezalezna.pl

Mariusz Andrzej Urbanke