W ciągu minionego półtora roku podwoiła się liczba koncesji na rozpoznanie polskich zasobów metanu, towarzyszących złożom węgla kamiennego. Już niedługo metan może stać się dla polskiej energetyki tak samo ważny jak atom czy gaz z łupków.
Rocznie w trakcie eksploatacji węgla w polskich kopalniach wydziela się ponad 900 mln m sześc. tego gazu. Trwają badania dotyczące możliwości wydobycia metanu z węglowych pokładów na długo przed ich eksploatacją górniczą, metodą szczelinowania hydraulicznego. Takie próby PGNiG prowadzi obecnie w Gilowicach (Śląskie).
Od końca 2015 r. rząd PiS powrócił aktywnie do sprawy metanu z pokładów węgla, udzielając dalszych pięciu koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie oraz jednej koncesji na wydobywanie metanu z pokładów węgla
– poinformował główny geolog kraju.
Według stanu na koniec maja tego roku, poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla kamiennego jest w Polsce prowadzone na podstawie ośmiu koncesji udzielonych przez ministra środowiska, a wydobycie tego gazu - na podstawie trzech koncesji.
„
Mamy więc w ciągu półtora roku blisko 200-procentowy wzrost zainteresowania koncesjami na metan z pokładów węgla” – podkreślił główny geolog kraju, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.
„Metan kopalniany ma szansę przeistoczyć się z problemu w nasz atut” – ocenił główny geolog kraju. Jego zdaniem wprowadzenie na szerszą skalę metod przedeksploatacyjnego odmetanowania powinno pozwolić na istotne zwiększenie stopnia wykorzystania metanu z pokładów węgla.
Wielkość udokumentowanych zasobów bilansowych metanu w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym szacowana jest na ponad 90 mld m sześc. w 60 złożach. W 2015 r. (są to ostatnie dostępne dane) zasoby bilansowe wzrosły o blisko 4 mld m sześc. w związku z udokumentowaniem trzech nowych złóż. Odnotowano również przyrost wielkości zasobów przemysłowych (w zasięgu czynnych kopalń), które w przypadku 27 złóż oscylowały w granicach 6 mld m sześć.
Według przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, od kilkunastu lat metan staje się coraz ważniejszym dodatkowym źródłem energii, pozyskiwanym w procesie wydobycia z pokładów węgla w wyrobiskach górniczych, z powietrza wentylacyjnego kopalń węgla kamiennego lub z otworów wiertniczych przy użyciu szczelinowania hydraulicznego.
Na początku tego roku rząd rozpatrzył projekt zmian w Prawie geologicznym i górniczym, wprowadzający m.in. nowy rodzaj koncesji na rozpoznanie i wydobycie węglowodorów – tzw. koncesje inwestorskie, upraszczające procedury związane z rozpoczęciem eksploatacji rozpoznanych złóż.
„To znacząco ułatwi podmiotom gospodarczym uzyskiwanie koncesji na prowadzenie działalności m.in. z zakresu eksploatacji złóż metanu” – napisał główny geolog kraju. Zapowiedział, że zmiany w Prawie geologicznym i górniczym powinny być przyjęte przez parlament jeszcze w tym roku.
19 czerwca zbierze się międzyresortowy zespół ds. polityki surowcowej państwa, który m.in. omówi projektowane zmiany przepisów, dotyczących metanu z kopalń. Wkrótce zajmą się nimi także działające przy ministrze środowiska Rady: geologiczna i górnicza, a także ministerialna komisja technologii i metod analitycznych.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#energetyka #metan
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mn