Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Nowy numer "Obserwatora Finansowego": Jak AI wpłynie na nasze życie?

Najnowsze wydanie „Obserwatora Finansowego” ukazuje nam wizje przyszłości bliskiej i dalekiej. W tym numerze znajdzieci odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące sztucznej inteligencji i tego jak generatywna AI wpłynie na bankowość, edukację oraz inne dziedziny życia.

Obserwator Finansowy - nowy numer
Obserwator Finansowy - nowy numer
fot. - obserwatorfinansowy.pl

Wywiad z Dwightem H. Perkinsem, amerykańskim ekonomistą i profesorem Uniwersytetu Harvarda, pomoże zrozumieć, co okaże się ważniejsze: czy sam rozwój technologiczny, w tym sztucznej inteligencji, czy jednak klasyczne fundamenty „starej” gospodarki. Z kolejnych analiz dowiemy się też m.in jak rozwijanie generatywnej sztucznej inteligencji przełoży się na wzrost gospodarczy, jaka może być przyszłość banków centralnych, czy roboty nas zastąpią, a także jakie mogą być zawody przyszłości, które będą na topie przez kolejne 30 lat.

Znany futorolog Rohit Talwar, w specjalnym wywiadzie dla Obserwatora Finansowego,  przekonuje że AI może na nowo zdefiniować sposób działania banków, ich interakcje z klientami oraz sposób zarządzania ryzykiem. Przewiduje również, że  AI zostanie wykorzystana do budowy inteligentnych pieniędzy, przekształcając sposób życia i pracy ludzi.

W tym wydaniu kontynuujemy też debatę na temat gospodarki europejskiej i wspólnej waluty. W swoim artykule Profesor Tomasz Grzegorz Grosse udowadnia, że system unii walutowej został źle zaprojektowany od samego początku, a centralizacja w wydaniu Brukseli nie tylko jest dysfunkcjonalna, ale przede wszystkim antydemokratyczna i zabija swobodę debaty publicznej w Europie.

– czytamy w zapowiedzi.

Tu warto przypomnieć, że sam Oliver Hart, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, w swoim przemówieniu z okazji odebrania wyróżnienia Banku Szwecji przyznał, że Bruksela coraz bardziej zmierzając w kierunku centralizacji i unifikacji popełnia błąd, i jest to recepta na porażkę. Zaznaczał, że aby projekt integracyjny w Europie mógł przetrwać, należy iść w przeciwną stronę i zdecentralizować szereg polityk gospodarczych, pozostając tylko przy wspólnym rynku europejskim. Jego zdaniem, największym błędem integracji było właśnie przyjęcie wspólnej waluty.

W najnowszym wydaniu przeczytamy również o ewolucji podejścia banków centralnych do zasobów złota. Co warte podkreślenia, rola tego kruszcu ulegała znaczącym przemianom wraz z ewolucją międzynarodowego systemu walutowego.

"Obserwator finansowy"

Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest ekskluzywną formą funkcjonującego od 2009 r. serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl  – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów. Kwartalnik „Obserwator Finansowy” wypełnia lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej.

 



Źródło: niezalezna.pl, obserwatorfinansowy.pl

#NBP #Bank centralny #Narodowy Bank Polski #Obserwator finansowy

mk