Bank Pekao S.A. wprowadził do oferty kredyt 2 proc. z dopłatami dla rolników. To wyjątkowo korzystna oferta, skierowana do producentów rolnych w ramach strategicznej współpracy Banku Pekao S.A. z ARiMR. Pomoc finansową można przeznaczyć m.in. na zakup nasion wybranych zbóż, warzyw, owoców oraz traw, jak również sadzonek dla gospodarstw szkółkarskich. W ramach współpracy planowane są kolejne usługi finansowe, które umożliwią skuteczne wsparcie sektora rolnego w Polsce.
Nowy kredyt w Banku Pekao S.A. z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest oprocentowany w skali roku tylko 2 proc., i przeznaczony dla rolników, na podtrzymanie płynności finansowej ze względu na ograniczenia na rynku rolnym spowodowane agresją Rosji na Ukrainę. Mogą się o niego ubiegać producenci rolni działający w obszarze upraw rolnych, roślin wieloletnich, rozmnażania roślin i obróbki nasion, a także chowu i hodowli zwierząt.
Pozyskane środki mogą zostać przeznaczone na uregulowanie zobowiązań finansowych, które są związane z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym oraz zapewnienie bieżących nakładów przyczyniających się do utrzymania płynności finansowej producentów rolnych. Może to być przykładowo materiał siewny i szkółkarski, nawozy i środki ochrony roślin, paliwo na cele rolnicze, materiał opałowy do ogrzewania szklarni i tuneli, pasza dla zwierząt gospodarskich, jak również inwentarz żywy, czy wsparcie właścicieli pasiek poprzez zakup matek pszczelich .
Oprocentowanie Kredytu płynnościowego dla rolników wynosi zaledwie 2% w skali roku – resztę odsetek pokrywa ARiMR przez maksymalnie 60 miesięcy od daty zawarcia kredytu. Maksymalna kwota zobowiązania to 400 000 zł, a jego wysokość uzależniona jest od wielkości gospodarstwa rolnego:
Co ważne, rolnicy nie muszą wnosić żadnego wkładu własnego, co znacznie ułatwia dostęp do finansowania dla osób zmagających się z problemami finansowymi. Oferta kredytu dla rolników jest ważna do 31 grudnia 2023 r. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: Kredyt na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych