W komunikacie Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że porozumiało się koncesjonariuszem, czyli Gdańsk Transport Company SA w sprawie odstąpienia od opłat za przejazd autostradą A1 w pierwszy weekend wakacji.
W związku z zapowiadanymi ekstremalnymi upałami i w trosce o podróżujących zadecydowano, że jeżeli "średni czas oczekiwania na uiszczenie opłaty na wszystkich placach poboru opłat oraz stacjach poboru opłat przekroczy 25 minut, możliwe będzie odstąpienie od poboru opłat od wszystkich kategorii pojazdów na czas do 30 minut".
Dodano, że jeżeli pół godziny nie wystarczy na rozładowania zatoru lub będzie mogło do niego dojść ponownie w szybkim czasie to "możliwe będzie wydłużenie czasu otwarcia bramek do 45 min".
Mechanizm ten będzie obowiązywał jedynie w weekend 27-28 czerwca.