Jacek Sasin – Minister Aktywów Państwowych i wiceprezes Rady Ministrów; Ján Mičovský – minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Słowacji; Francesco Laforgia – wiceprzewodniczący włoskiego Senatu oraz Emanuelis Zingeris – przewodniczący Podkomitetu ds. Transatlantyckich i Rozwoju Demokracji parlamentu Litwy. To goście, którzy przyjęli zaproszenie do oddziału w dyskusji „Czy świat po koronawirusie będzie taki sam?”
Pandemia wymusza przewartościowanie pojęć, które wcześniej traktowano jak dogmaty. Symbolem tego jest choćby stwierdzenie kanclerz Merkel, że jeżeli w obecnej sytuacji pojawią się próby przejęcia ważnych niemieckich firm, to jej rząd zaangażuje się finansowo, by do tego nie dopuścić. Ta zapowiedź to najlepszy symbol przemian, jakie przyniosła pandemia, podobnie jak ilość pieniądza wpompowanego do gospodarki przez banki centralne.
Pandemia koronawirusa była – a de facto jest – testem sprawności i skuteczności rządów. Jej skala i zasięg mogą być porównywalne tylko z uderzeniem wielkiego kryzysu lat trzydziestych ubiegłego wieku. Efektem tego kryzysu było umocnienie się reżimów totalitarnych i wybuch II wojny światowej.
Organizatorzy Forum Ekonomicznego w tym kryzysie próbują szukać szans dla Polski i regionu. W efekcie COVID-19 nastąpiło przerwanie globalnych łańcuchów dostaw z Azji, ogarniętej pandemią. Najprawdopodobniej wielkie koncerny będą szukały nowych, bezpieczniejszych lokalizacji. Do tego państwa będą starały się o zwiększenie samowystarczalności. Jest więc to szansa dla naszej części Europy, w której pandemia nie wyrządziła tak wielkich szkód, jak w innych regionach.
Od lat głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie.
Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 8 - 10 września 2020 r. w Karpaczu. Rejestracja: https://www.forum-ekonomiczne.pl/rejestracja/
Patronat medialny nad Forum Ekonomicznym 2020 w Krynicy Zdroju, 8-10 września 2020 r. objął portal niezalezna.pl.