Wolność dana nam jest jak resztki dla psa, czyli przypadek ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Były szef MON Mariusz Błaszczak (PiS) potwierdził, że usłyszał zarzuty ws. odtajnienia w 2023 r. części planu użycia Sił Zbrojnych RP "Warta" • • • Hennig-Kloska: rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy wiatrakowej; minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 m • • •

Ceny mieszkań przestały rosnąć. Kupujący mogą liczyć na obniżki

Liczba mieszkań dostępnych na sprzedaż znacząco wzrosła, ceny przestały rosnąć. Sprzedający lokale na rynku wtórnym godzą się na obniżki, czasem nawet o kilkanaście procent. Klienci nie spieszą się jednak z transakcjami. Minął czas, gdy nieruchomości sprzedawały się bez wysiłku - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rynek mieszkaniowy
Rynek mieszkaniowy
waynomac79 - pixabay.com

Jak przypomina "Rz", powołując się na dane Otodom Analytics, około 2,95 tys. mieszkań sprzedali deweloperzy w styczniu w siedmiu największych miastach. W ostatnich miesiącach ub.r. było to 2,8 tys.

Jak mówi "Rz" Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom, największy udział w sprzedaży miały mieszkania dwupokojowe (39 proc.) o średniej powierzchni 42 mkw. Jak zauważa, że lokale trzypokojowe o przeciętnej powierzchni 60 mkw. to 33 proc. transakcji". "Za zaskakujący można uznać fakt, że w styczniu większy udział w sprzedaży na rynku pierwotnym miały mieszkania czteropokojowe (14 proc. sprzedanych lokali) niż jednopokojowe (13 proc.)" – dodaje.

Gazeta, powołując się na dane Tabelaofert.pl, pisze, że sprzedaż nowych mieszkań w 15 największych miastach w styczniu w porównaniu z grudniem poszła w górę o 8,4 proc. Wzrost sprzedaży serwis odnotował w większości miast, niewielkie spadki tylko w Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy. Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl, przyznaje, że w deweloperskich biurach sprzedaży – podobnie jak na rynku wtórnym – widać oznaki ożywienia - czytamy.

Oferta jest bogata, ceny przestały rosnąć, a zdolność kredytową kupujących poprawiło obniżenie (choć niewielkie) marż kredytów hipotecznych – zauważa Chojnacki. Jego zdaniem istotnym czynnikiem, który wpłynął na ożywienie na rynku mieszkań, było wycofanie się rządu z planów wprowadzenia programu dopłat do kredytów "Na start" - czytamy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#mieszkania #kredyt hipoteczny

mm