Firma GreenX Metals (daw. Praire Mining Limited) poinformowała na swoich stronach o korzystnym rozstrzygnięciu arbitrażu międzynarodowego w zakresie swych roszczeń przeciwko Polsce prowadzonych na podstawie polsko-australijskiej umowy w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji oraz Traktatu Karty Energetycznej.
Australijska spółka domagała się od Polski odszkodowania w wysokości ok. 4,2 mld zł. Ostatecznie firma ma otrzymać ponad 1,3 mld zł.
Trybunał jednogłośnie uznał, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Traktatów w odniesieniu do projektu Jan Karski, co uprawnia GreenX do odszkodowania
– podała spółka GreenX.
Miały być dwie nowe kopalnie
Firma GreenX zamierzała zbudować w Polsce dwie kopalnie węgla koksowego: Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach na Górnym Śląsku.
Kopalnia Jan Karski to projekt węgla koksującego (semi-soft) o dużej skali, zlokalizowany w sąsiedztwie kopalni węgla kamiennego Bogdanka. To właśnie lubelska spółka ostatecznie otrzymała koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7".
Zakładano, że miałaby rocznie produkować średnio 8 mln ton węgla brutto i z tego uzyskiwać 6,34 mln ton surowca netto.
Przygotowania do realizacji projektu spółka zaczęła już w 2012 r. Przeciwko dopuszczeniu zagranicznego kapitału do wydobycia węgla kamiennego w Polsce opowiadał się rząd PiS.
Nowa kopalnia na Śląsku
Drugi projekt - Dębieńsko - graniczy z kopalnią Knurów-Szczygłowice na północnym zachodzie oraz kopalnią Budryk na północnym wschodzie, które są własnością i są zarządzane przez Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW). Roczna produkcja miała wynieść ok. 2,6 mln ton.
Przez moment wydawało się, że oba projekty zrealizuje australijska grupa we współpracy z JSW. W marcu 2018 r. JSW zawarła z Prairie Mining Limited umowę w sprawie potencjalnego nawiązania współpracy dotyczącej projektów węglowych w Polsce. Rozmowy o współpracy trwały ponad dwa lata, w maju 2020 r. JSW podjęła decyzję o zakończeniu rozmów w sprawie nawiązania potencjalnej współpracy z Prairie Mining Limited dotyczącej projektów węglowych tej firmy w Polsce.
Prairie Mining Limited przejęło należący wcześniej do czeskiej grupy New World Resources (NWR) projekt węglowy Dębieńsko w październiku 2016 r.