KE chce w ten sposób zmniejszyć kilkumiliardową dziurę w budżecie unijnym, której powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest nieuniknione. W. Brytania znajduje się w grupie krajów, które obecnie więcej wpłacają do unijnego budżetu niż z niego otrzymują.
Komisja Europejska uważa, że Londyn powinien płacić do zakończenia obecnej perspektywy finansowej, czyli do 2020 roku. Jeśli Wielka Brytania nie spełni wymagań KE, 27 krajów będzie musiało pokryć te straty.
– powiedział minister Czech Tomas Prouza.Tu chodzi jedynie o składki, które Wielka Brytania już wcześniej zgodziła się zapłacić. Spodziewamy się, że Londyn będzie honorować swoje zobowiązania. Będzie to jedno z pierwszych zagadnień, które poruszymy podczas negocjacji
Reklama
Sugestia, że W. Brytania powinna płacić składki w ratach aż do 2023 r. powstała na początku miesiąca podczas spotkania głównego negocjatora Komisji Europejskiej w sprawie Brexitu Michela Barniera i 27 wyższych urzędników pozostałych państw członkowskich.
Celem takich płatności jest złagodzenie dziury w budżecie UE, która wyniesie ok. 10 mld euro rocznie po tzw. Brexicie.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała ” twardy” Brexit, czyli wyjście z jednolitego rynku i unii celnej oraz negocjowanie nowej umowy o wolnym handlu. Europa chce jednak, aby kraj dotrzymał zobowiązań budżetowych.
– powiedział rzecznik KE Margaritis Schinasielka.Wielka Brytania podjęła zobowiązania i one powinny być honorowane
Negocjacji ws. Brexitu rozpoczną się wraz z uruchomieniem artykułu 50. Rozmowy mają zakończyć się po dwóch latach.