W domowych piecach palone są plastikowe opakowania, ubrania, stare meble, a nawet opony. Wartość opałowa takich „paliw” jest znikoma, a ich używanie najbardziej szkodzi samym palaczom, bo to oni wciągają najwięcej szkodliwych substancji powstających przy paleniu w piecu. Dlatego Tauron Ciepło we współpracy z czeską spółką CEZ prowadzi kolejną kampanię edukacyjną dotyczącą skutków i sposobów walki z niską emisją. – Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne, przyjazne środowisku produkty i inwestycje nie wystarczą, by rozwiązać ten problem. Potrzebna jest także zmiana postaw samych mieszkańców – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Zdaniem specjalistów najlepszym sposobem wyeliminowania problemu niskiej emisji jest ciepło sieciowe. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, które stosujemy w naszej elektrociepłowni, wpływ spalanego w niej węgla na środowisko naturalne jest minimalny – mówi René Fijak, prezes Zarządu CEZ Chorzów. – Dostępne instrumenty finansowego wsparcia dla tych, którzy zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania oraz stabilne ceny kontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki, powodują, że ciepło sieciowe w dłuższej perspektywie jest rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, lecz także bardzo ekonomicznym – dodaje.
Ponieważ w Krakowie od 2019 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania paliw stałych, Tauron Sprzedaż w ub.r. rozpoczął współpracę z tym miastem. Oferta jest kompleksowa i prosta. Urząd miasta zapewnia zwrot całości lub części kosztów wymiany kotła i – jako strona porozumienia – daje gwarancję, że oferta Tauronu dla mieszkańców Krakowa jest korzystna finansowo. Tauron zapewnia zaś w swojej kampanii, że „piec gazowy może być darmowy”.
Reklama