- Zapewnienie Polakom godnego mieszkania jest wyzwaniem cywilizacyjnym – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, 22 grudnia w Białej Podlaskiej podczas inauguracji pierwszej inwestycji w programie Mieszkanie+. Tego dnia rozpoczęto też drugą inwestycję programu w Jarocinie.
Po sukcesie programu Rodzina 500+ teraz Polacy z niecierpliwością czekają na efekty kolejnego rządowego programu Mieszkanie+, który jest jednym z elementów nowej polityki mieszkaniowej rządu Beaty Szydło. Program ten oparty jest na trzech filarach mających pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Te filary to: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach skarbu państwa lub inwestorów prywatnych, społeczne budownictwo czynszowe oraz wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe.
Mieszkanie+ jest na polskim rynku programem pionierskim i nowatorskim, gdyż nikt wcześniej nie próbował budować mieszkań z wykorzystaniem gruntów skarbu państwa. Ale nie tylko to jest powodem jego wyjątkowości. – Przez ostatnie 25 lat w Polsce nie powstał tak kompleksowy program mieszkaniowy, nawet w postaci koncepcyjnej – mówi Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest SA, firmy należącej do grupy ogólnopolskich firm deweloperskich Grupa Inwest. – W skali świata nie jest to nic niespotykanego. Podobne programy były realizowane z sukcesem w USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Znacząco wpłynęły na wzrost dostępności mieszkań i rozwój gospodarczy w tych krajach. Mamy więc możliwość czerpania dobrych wzorców z zagranicy – dodaje Hofman.
Głównym celem programu Mieszkanie+ jest poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków, w tym zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o dochodach, które uniemożliwiają nabycie lub wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym. Jest to bardzo ważne, gdyż obecnie mamy najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców w całej Unii Europejskiej. Nasz wynik to ok. 360 mieszkań przy średniej unijnej ponad 430. Na końcu europejskiej stawki jesteśmy też w innych statystykach. Na przykład średnia powierzchnia mieszkalna na osobę w Polsce wynosi niecałe 28 mkw., przy 40 mkw. średniej w całej UE. Jest więc spory dystans do nadrobienia. Poza tym trzeba pamiętać, że część mieszkań w Polsce ze względu na stan techniczny będzie musiała być wycofywana z rynku.
– uważa Hofman.– Dlatego program Mieszkanie+ trzeba traktować jako bardzo ważny element rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Po pierwsze, mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Jeżeli obywatel nie ma możliwości zaspokojenia tej potrzeby, to nie będzie chciał żyć w danym mieście czy kraju. Stąd realizacja programu może być sposobem na zahamowanie emigracji, a być może zachęci naszych obywateli przebywających obecnie za granicą do powrotu do kraju. Poza tym program może się stać kołem zamachowym polskiej gospodarki
Reklama
Szeroko pojęta branża budowlana oddziałuje na niemal każdą dziedzinę gospodarki poprzez firmy usługowe w postaci generalnych wykonawców i podwykonawców, firmy transportowe, producentów materiałów budowlanych, mebli, wyposażenia wnętrz, pracownie projektowe, kancelarie prawne, firmy doradztwa kredytowego aż po banki.