Ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od 18 miesięcy po doniesieniach o tym, że Kuwejt i Oman obniżyły wydobycie zgodnie z porozumieniem OPEC zawartym w listopadzie ubiegłego roku – podaje Reuters.
Kuwejt zmniejszył wydobycie o 130 tys. baryłek dziennie i wynosi obecnie 2,75 mln. Oman wraz z nowym rokiem zredukował wydobycie o 45 tys. baryłek dziennie do 1,01 mln.
Cena Ropa Brent zdrożała o ponad 2 proc. jej kurs sięgał 58,37 dolarów za baryłkę.
To jej najwyższy poziom od lipca 2015 r. Ropa West Texas Intermediate z lutowych kontraktów zdrożała prawie o 3 proc. osiągając we wtorek rano cenę 55,24 dol.
Pierwsze sygnały wskazują, że cięcia produkcji państw OPEC i spoza tej organizacji budzą nadzieje, że globalna nadpodaż ropy będzie malała
- powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista w ABN AMRO Bank N.V. w Amsterdamie.
30 listopada 2016 r. państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły zgodę w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie.
Zgodnie z porozumieniem Arabia Saudyjska zmniejszy produkcję o 486 tys. baryłek dziennie. Irak, drugi co do wielkości producent OPEC, zgodził się na cięcia w wysokości 210 tys. baryłek dziennie. Zjednoczone Emiraty Arabskie zmniejszą produkcję o 139 tys. baryłek, a Kuwejt o 131 tys. dziennie - czytamy w dokumencie OPEC.
Rosja zadeklarowała zmniejszenie wydobycia o aż 300 tys. baryłek dziennie.
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że członkowie OPEC oraz kraje spoza OPEC dotrzymają zobowiązań z listopada, zwłaszcza w początkowej fazie
– powiedział Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.
Libia jako jeden z dwóch państw OPEC zwolniona z tych cięć zwiększyła swoją produkcję do 685 tys. baryłek dziennie, z około 600 tys. baryłek wydobywanych w grudniu – podaje Reuters.
Znaczącym czynnikiem, który będzie uważnie obserwowany w nadchodzących miesiącach, jest odpowiedź branży łupkowej na redukcję podaży
– dodał Spooner.
Źródło: Reuters
#ropa naftowa
#Rosja
#OPEC
Marek Nowicki