Spółki Energa i Enea ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MWe (megawatów mocy elektrycznej).
Jak poinformowała w komunikacie Energa - realizacja inwestycji
wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisuje się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla.
Firmy zainteresowane kompleksową realizacją „pod klucz” elektrowni z jednym blokiem energetycznym o sprawności co najmniej 45 proc. mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do postępowania do 20 lutego 2017 r. Wstępny termin ich rozpatrzenia wynosi trzy miesiące. Firmy wybrane w tym procesie, będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert, które następnie będą podlegały ocenie w wyniku tzw. dialogu konkurencyjnego.
Jak wcześniej informował Krzysztof Tchórzewski, minister energii,
nowy blok w Elektrowni Ostrołęka będzie kosztował „nie mniej” niż 5,5 mld zł.
Inwestycja ma wykorzystywać nowoczesne technologie i spełniać najwyższe standardy środowiskowe.
- Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierujemy do wykonawców w Europie. Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce
– mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br. Obie spółki szacują, że budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 r. i zakończyć w 2023 r., a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 r.
Głównym założeniem budowy bloku energetycznego w Ostrołęce jest realizacja inwestycji rentownej, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.
Źródło: niezalezna.pl
#Elektrownia Ostrołęka
MP