Rząd Rosji sprzedał 19,5 proc. akcji Rosnieftu za 10,5 mld euro, ale nadal zachowuje kontrolny pakiet ponad 50 proc. akcji.
Glencore wyłożył ze swych środków około 300 mln euro, reszta transakcji jest finansowana przez Katar oraz pożyczki od włoskiego banku Intesa Sanpaolo.
To największa inwestycja zagraniczna w Rosji od czasu zaatakowania Ukrainy w 2014 roku. Inwestycja doszła do skutku mimo amerykańskich i unijnych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.
- powiedział Dyrektor Generalny Rosnieftu Igor Sieczin.Umowa prywatyzacyjna jest niesłychanie skomplikowana i jest zrazem największą w historii narodu. W skrajnie niekorzystnych warunkach zewnętrznych zrobiliśmy ogromną pracę, aby znaleźć zainteresowanych inwestorów strategicznych.
Reklama
Rosja sprzedaje aktywa, aby uporać się z najdłuższą recesją w ciągu ostatnich dwóch dekad. Transakcja pozwoli Moskwie opanować deficyt budżetowy, wywołany spadkiem dochodów ze sprzedaży ropy, która w ostatnich latach osiągała rekordowo niskie ceny – podaje Bloomberg.com.