Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend światowych targach wynalazków Brussels Innova 2016 – poinformowali organizatorzy. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z kilkudziesięciu międzynarodowych ekspertów.
Polacy zaprezentowali wynalazki z różnych dziedzin, m.in. informatyki, elektroniki, chemii, biologii i medycyny.
Złoty medal z wyróżnieniem dostał Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za innowacyjne znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach. –
Metoda polega na wprowadzeniu do organizmu bardzo małych markerów. One zostaną wyłącznie tam, gdzie są zmiany nowotworowe. Dobieramy je tak, by wydajnie świeciły, więc potem, biorąc wycinki, widać, który obszar jest zaatakowany, a który nie – tłumaczy Marek Godlewski.
Wśród polskich wynalazków znalazły się biodegradowalne aerożele chitozanowe stosowane jako rusztowania do hodowli komórek ludzkich.
– Nasz wynalazek ma być podłożem do hodowli nowych tkanek w celu wyhodowania narządu bądź jego fragmentu, który zastąpiłby tkankę, fragment tkanki czy narządu utracone np. w wypadku – wyjaśnia Emilia Radwa z Politechniki Krakowskiej.
Inny doceniony przez jury polski wynalazek to maska, która ma pomóc osobom mającym problem z chrapaniem w wyleczeniu tej przypadłości. Urządzenie pozwala z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. –
Istota naszego wynalazku polega na tym, że możemy badać osobno nos, usta, a także jamę ustną – mówi Andrzej Kukwa, szef Kliniki Laryngologii w Olsztynie.
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#polski sukces
#wynalazcy
maro