W Ministerstwie Środowiska powołany został Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP), którego podstawowym zadaniem jest poprawa jakości powietrza w Polsce – poinformował resort środowiska.
Na czele Komitetu stanął wiceminister środowiska
Paweł Sałek. Jego zdaniem - problematyka jakości powietrza i związane z nią działania naprawcze są zadaniami dotyczącymi wielu resortów, dlatego ich realizacja na poziomie krajowym wymaga współpracy i uzgodnień międzyresortowych.
Zadaniem KPOP jest poprawa jakości życia mieszkańców Polski poprzez osiągnięcie w możliwie krótkim czasie dopuszczalnych poziomów tzw. pyłu zawieszonego i innych szkodliwych substancji w powietrzu, wynikających z przepisów prawa unijnego, a w perspektywie do 2030 r. – poziomów wskazywanych przez WHO.
Według ministerstwa najczęściej występujące obecnie zanieczyszczenia powietrza w Polsce to:
związki siarki i azotu, dwutlenek węgla oraz drobne pyły. Corocznie w naszym kraju dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem jego zanieczyszczenia kilkunastoma substancjami: w tym dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, benzenem, ozonem, ołowiem, arsenem, kadmem, niklem i benzo(a)pirenem.
Ministerstwo zwraca uwagę na fakt, że mimo stałej poprawy jakości powietrza w Polsce, istotnym problemem nadal pozostają:
w sezonie zimowym – przekraczające normy stężenia tzw. pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu,
natomiast w sezonie letnim – zbyt wysokie stężenia ozonu troposferycznego. Obserwowane są też pojedyncze przypadki przekraczania norm stężenia dwutlenku azotu, których główną przyczyną jest emisja z ruchu pojazdów w centrum miast oraz na głównych drogach leżących w pobliżu stacji pomiarowych.
Źródło: niezalezna.pl
#powietrze
MP