- Podstawową potrzebą jest dokończenie szkieletu komunikacyjnego kraju. Podjęliśmy zatem decyzję o przyspieszeniu realizacji ostatniego, brakującego fragmentu autostrady A1 łączącej północ i południe Polski. Odcinek z Tuszyna do Częstochowy pozwoli na pełne skomunikowanie polskich portów w Gdańsku i Gdyni z centralną i południową Polską, a także z naszymi południowymi sąsiadami: Czechami i Słowacją. Dzięki temu poprawi się konkurencyjność sektora gospodarki morskiej – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Oddanie do ruchu poszczególnych pododcinków jest planowane w latach 2020-2022.
Autostrada A1 Tuszyn-Częstochowa zostanie zrealizowana w ciągu wybudowanego pod koniec lat 80. XX w. fragmentu A1 (odc. Tuszyn-Piotrków Trybunalski) oraz dwujezdniowej drogi krajowej nr 1 z drugiej połowy lat 70. XX wieku (tzw. gierkówki) (odc. Piotrków Trybunalski–Częstochowa).
Południowy odcinek A1 od Częstochowy (wraz z obwodnicą) do Pyrzowic o długości 57 km jest już w budowie. Oddanie do ruchu jest planowane w latach 2018-2019.
Łączna długość autostrady A1 to ponad 560 km. Jej ostatni brakujący odcinek z Tuszyna do Częstochowy będzie dopełniał sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce, łącząc autostrady A2 i A4, zapewniając skomunikowanie najważniejszych aglomeracji. Autostrada A1 to jedna z kluczowych tras szybkiego ruchu w Polsce. Leży w ciągu międzynarodowej trasy E75 oraz w VI transeuropejskim korytarzu transportowym.
Obecnie w eksploatacji jest 430 km autostrady (odcinki: Pruszcz Gdański–Piotrków Trybunalski oraz Pyrzowice–Gorzyczki).
Reklama