Arabia Saudyjska zrezygnowała z islamskiego kalendarza księżycowego i przyjęła kalendarz gregoriański. Królestwo wprowadziło zmiany w ramach działań oszczędnościowych, by w oparciu o "zachodni" system płacić swoim urzędnikom – podaje brytyjski dziennik "Independent". Urzędnicy będą pracować 11 dni dłużej za tę samą pensję.
Rok w kalendarzu muzułmańskim liczy 12 miesięcy mających alternatywnie po 29 i 30 dni. Kalendarz rozpoczyna się od roku 622 n.e. – roku emigracji Proroka Muhammada z Mekki do Medyny. Rok liczy 354 dni, czyli jest o 11 dni krótszy od roku w kalendarzu gregoriańskim.
Przesunięcie oznacza, że urzędnicy państwowi będą pracować
11 dni więcej w roku, a ich wynagrodzenie się nie zmieni.
Zmiana kalendarza to tylko jeden z elementów w szeregu działań oszczędnościowych podjętych ostatnio przez Rijad. Królestwo zrezygnowało już z niektórych bonusów oferowanych pracownikom państwowym oraz podniosło opłaty za wizy dla obcokrajowców - podje Independent.
Kraj stoi w obliczu deficytu budżetowego w wysokości prawie 100 mld dolarów spowodowanym gwałtownym spadkiem cen ropy naftowej, a także wzrostem wydatków na wojsko Rijadu.
Źródło: independent.co.uk
#kalendarz gregoriański
#Arabia Saudyjska
Marek Nowicki