Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Pracodawcy RP: Po 20 latach potrzebne zmiany w zasadach medycyny pracy

Obowiązujący od 20 lat model medycyny pracy nie odpowiada dzisiejszym potrzebom rynku.

Kurhan/SXC
Kurhan/SXC
Obowiązujący od 20 lat model medycyny pracy nie odpowiada dzisiejszym potrzebom rynku. W opinii pracodawców z organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej należy obecnie kłaść nacisk na elementy zdrowia osoby pracującej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Medycyna pracy skoncentrowana jedynie na chorobach zawodowych i wypadkach w pracy nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału i nie wspiera w wystarczającym stopniu pracodawców i pracowników, podkreślają Pracodawcy RP. Na dodatek zmiany, które w ostatnich 20. latach zaszły na rynku pracy powodują, że nie obejmuje ona ogromnej liczby pracujących.

Należy zadbać o stan zdrowia pracowników tak, aby jak najrzadziej przebywali na zwolnieniach lekarskich i mogli być jak najdłużej aktywni zawodowo. Pracodawcy RP postulują wprowadzenie zmian w medycynie pracy, które pozwolą Polakom dłużej pracować, czyli dłużej płacić podatki, składki emerytalne i ubezpieczenie.

W Polsce w ramach opieki medycznej nad pracownikami są prowadzone regularne kontrole stanu zdrowia, na podstawie których pracownicy uzyskują zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Ale bardziej rozwinięte kraje od dawna idą o krok dalej - priorytetem nie są jedynie aspekty bezpośrednio związane z pracą, takie jak choroby zawodowe czy wypadki przy pracy, ale wszystkie elementy zdrowia osoby pracującej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób cywilizacyjnych

– twierdzi Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP i prezes Grupy Lux Med, cytowana w komunikacie.

Elementem systemu ochrony zdrowia, który mógłby być zdecydowanie lepiej wykorzystany do zapewnienia zdrowia obywatelom jest medycyna pracy.

Według szacunków Instytutu Medycyny Pracy w Polsce wykonuje się ok 4 mln badań rocznie. Ponad 99 proc. kończy się wydaniem orzeczenia dopuszczającego do pracy. Jeżeli podczas tych badań przeprowadzimy dodatkową kontrolę stanu zdrowia, wykraczającą poza kwestie związane z konkretnym stanowiskiem pracy, uzyskamy narzędzie pozwalające wykryć wiele chorób. Przykładowo: w trakcie 4 mln badań można wykryć ok. 150 tys. osób z nierozpoznanym nadciśnieniem tętniczym czy ok. 70 tys. osób zagrożonych cukrzycą

– uważa Rulkiewicz.

Obecny model medycyny pracy w Polsce funkcjonuje od 1997 roku. Dzisiejsza struktura gospodarki, demografii, średnia długość życia, jak również zachowania Polaków w sprawach związanych ze zdrowiem diametralnie się zmieniły. W obliczu zbliżającego się dwudziestolecia obowiązywania ustawy o służbie medycyny pracy uzasadnione wydaje się poddanie tego modelu rewizji tak, aby lepiej odpowiadał naszym czasom i obejmował wszystkie formy zatrudnienia

– podsumowała Rulkiewicz.

Nowa rola medycyny pracy w nowoczesnym systemie ochrony zdrowia będzie dyskutowana podczas I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP, który odbędzie się 29-30 września br. W kongresie weźmie udział 300 czołowych ekspertów polskiego systemu ochrony zdrowia.

"Gazeta Polska" i portal Niezalezna.pl są patronami medialnymi tego wydarzenia.

 



Źródło: ISBnews

#Pracodawcy RP #medycyna pracy

MP