Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Co dadzą bezpłatne leki?

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt listy bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 rok życia, to pierwszy od lat tak znaczący krok administracji państwowej w kierunku podnies

jarmoluk (pixabay)
jarmoluk (pixabay)
Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt listy bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 rok życia, to pierwszy od lat tak znaczący krok administracji państwowej w kierunku podniesienia standardów opieki zdrowotnej w naszym kraju. 

Działania te wpisują się w założenia budowy nowoczesnego państwa oraz służą realizacji celów rządowego programu „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zwanego również „Planem Morawieckiego” - stwierdza w opublikowanym stanowisku Instytut Jagielloński (IJ).

W opinii Instytutu lista ministerstwa gwarantuje pacjentom dostępność do najczęściej stosowanych przez nich leków w każdej aptece w Polsce oraz możliwość kontynuowania przez nich, dotychczasowych farmakoterapii. Dzięki temu konstrukcja listy nie wymusza zmian w ordynacji leków dla wielu pacjentów.

Ostateczny wykaz bezpłatnych leków ma być ogłoszony w drugiej połowie sierpnia, a sama lista 75+ ma zacząć obowiązywać od 1 września 2016 r. Z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia skorzysta 2,7 mln polskich seniorów po 75 roku życia (dane GUS).


- Wcześniej wielu osób nie było stać na zakup wszystkich zaordynowanych leków. Dlatego rezygnowały one z zakupu części lekarstw lub samodzielnie zmieniały dawkowanie. Miało to wpływ na skuteczność terapii lekowych, a w konsekwencji, na pogorszenie się zdrowia seniorów. Kiedy leki są bezpłatne, lekarze mogą mieć pewność, że farmakoterapia będzie realnie dostępna dla pacjentów, a w konsekwencji ich zalecenia będą stosowane

– komentuje Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.

Szersza dostępność leków będzie mieć również wpływ na obniżenie kosztów leczenia – wyeliminowanie zbędnych działań medycznych, spowodowanych pogorszeniem stanu pacjenta, z powodu niestosowania zaordynowanej farmakoterapii, co często kończy się hospitalizacją. Według badania „Polsenior” niemal 20 proc.  pacjentów nie wykupuje swoich lekarstw lub wykupuje tylko ich część.

 



Źródło: niezalezna.pl

#bezpłatne leki

MP