Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Apel do Unii o pomoc dla polskiego mleczarstwa

Zapaść na polskim rynku mleczarskim zmusiła organizacje polskich rolników do wysłania listu otwartego do unijnego komisarza ds. rolnictwa, Phila Hogana.

artemtation (pixabay)
artemtation (pixabay)
Zapaść na polskim rynku mleczarskim zmusiła organizacje polskich rolników do wysłania listu otwartego do unijnego komisarza ds. rolnictwa, Phila Hogana. Wzywają oni Brukselę do udzielenia pomocy finansowej naszej branży mleczarskiej. Wyrażają pełną akceptację działań w tym kierunku podejmowanych od szeregu miesięcy przez ministra Krzysztofa Jurgiela – czytamy na portalu NSZZ RI Solidarność.

Autorzy listu napisali, że „kluczowe dla polskich rolników jest umorzenie opłaty za przekroczenie kwot w ostatnim roku kwotowym”. Jednocześnie grożą oni, iż „w przypadku braku podjęcia przez Komisję ww. działań pomocowych dla polskich rolników, polskie organizacje rolnicze będą zmuszone do zorganizowana akcji protestacyjnej w Brukseli”.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o przyczynach złej sytuacji na rynku mleka. Jest ona spowodowana m.in. embargiem nałożonym przez Rosję, jak również „ogólnoświatową sytuacją podażowo-popytową na rynku Unii Europejskiej”.

Rynek mleka w związku z rosnącą produkcją surowca mlecznego po likwidacji kwot mlecznych zmaga się z problemami sprzedaży - tłumaczy resort rolnictwa.

Producenci mleka poinformowali, że „przy rosnących kosztach produkcji i długotrwałym spadku dochodów zagrożeni są bankructwem”. Według ich danych w Polsce cena mleka w kwietniu br. była niższa aż o 25 proc. od ceny uzyskiwanej w 2014 r., kiedy zapoczątkowane zostały niekorzystne tendencje na rynku, a jednocześnie niższa o 17 proc. w porównaniu z ceną z kwietnia 2015 r. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#mleko

MP