Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prawo zobowiąże firmy do raportowania odpowiedzialności

Od początku 2017 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa nakładająca na spółki obowiązek raportowania danych niefinansowych.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Od początku 2017 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa nakładająca na spółki obowiązek raportowania danych niefinansowych. Rygory jej przepisów obejmą kilkaset polskich spółek.

Raportowanie danych pozafinansowych jest w gruncie rzeczy zdaniem sprawy z prowadzonej przez firmy polityki wobec pracowników, ze zużycia przez nie zasobów naturalnych, a także z ich zaangażowania społecznego czy na polu kultury. Jak dotąd w Polsce jest to praktyka marginalna. Inaczej jest w rozwiniętych krajach Zachodu, np. w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie stosuje się nią niemal powszechnie. Firmy raportują dane pozafinansowe, bo udostępnianie ich zwiększa zainteresowanie spółkami ze strony akcjonariuszy i jest sposobem na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu. W Europie aż 78 proc. inwestorów uważa, że obecny poziom ujawnienia informacji pozafinansowych jest niewystarczający do oceny ryzyka inwestycyjnego.

Nie lekceważyć

Dostępność tego typu informacji jest coraz ważniejsza dla akcjonariuszy. Przecież na wycenę spółek mają też wpływ aktywa niematerialne. Niektórzy szacują, że o wartości rynkowej spółki w większej części decydują właśnie tego rodzaju aktywa. Żadna firma, której zależy na dobrych relacjach z akcjonariuszami i inwestorami, nie może tego lekceważyć.

Już 15 listopada 2014 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE dyrektywę 2014/95/UE, która zmienia dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych przez spółki. Jej uchwalenie pociąga za sobą konieczność dostosowania do jej przepisów polskiej ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia ministra finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych, przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.

Unijne wymogi

Dyrektywa stawia wymogi jednostkom zainteresowania publicznego (JZP), czyli spółkom publicznym i instytucjom finansowym (bankom, zakładom ubezpieczeń, funduszom i towarzystwom emerytalnym, także funduszom inwestycyjnym) – podmiotom o znacznych rozmiarach, ponadnarodowym obszarze działania, które są często częścią dużych grup kapitałowych. Wymaga od nich ujawniania w sprawozdaniu z działalności minimum istotnych informacji dotyczących kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych oraz przedstawienia, m.in. opisu polityki prowadzonej w danym zakresie, jej rezultatów oraz ryzyk i zarządzania ryzykami w kwestiach niefinansowych. Dyrektywa nie narzuca sposobów raportowania, lecz umożliwia wykonanie tego zadania według wybranych przez spółki zasad (własnych, krajowych lub międzynarodowych).

Wymogi regulacyjne dyrektywy dotyczą też dużych spółek giełdowych, których wielkość zatrudnienia przekracza 500 pracowników, a suma bilansowa przewyższa 20 mln euro lub osiągane przychody netto przekraczają 40 mln euro. Nowe przepisy nakładają na nie wymóg ujawniania – w oświadczeniu o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego, które jest elementem sprawozdania z działalności – informacji na temat stosowanej przez spółkę polityki różnorodności składu jej organów administracyjnych, zarządzających i nadzorczych (odnośnie do aspektów, takich jak np. wiek, płeć, pochodzenie geograficzne, wykształcenie i doświadczenie zawodowe), celów tej polityki, sposobu jej realizacji oraz rezultatów w danym okresie sprawozdawczym.

Stosuj lub się tłumacz

W trakcie prac nad dyrektywą Polska osiągnęła zamierzony cel negocjacyjny, tj. uzyskała satysfakcjonujące zawężenie zakresu jednostek objętych obowiązkowym raportowaniem informacji niefinansowych. Pierwotnie Komisja Europejska proponowała, by obowiązek raportowania nałożyć też na wszystkie pozostałe duże spółki niemające statusu JZP.

Spółki objęte regulacjami dyrektywy będą miały obowiązek zastosowania zasady „stosuj lub wyjaśnij” (comply or explain), tj. w przypadku, gdy dana spółka nie prowadzi polityki w zakresie jednej lub kilku kwestii, będzie miała ona obowiązek ujawnić ten fakt oraz podać przyczyny takiego stanu.

Ministerialny poradnik

Grupa robocza ds. monitorowania trendów CSR w zespole podlegającym ministrowi rozwoju opracowała praktyczny poradnik dla raportujących informacje niefinansowe. Poradnik ma pomóc firmom w przygotowaniu się do procesu raportowania, w nabyciu szybkiej orientacji w poszczególnych kwestiach, a także wskazuje konkretne narzędzia, które firmy zobligowane do raportowania mogą zastosować.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wskazuje, że ministerialny poradnik informuje zainteresowanych o korzyściach z raportowania. Zawiera ponadto przegląd wytycznych i standardów raportowania oraz praktyczne wskazówki dotyczące sposobów sprawozdawczości.

Dokument jest przydatny firmom, ale i biegłym rewidentom, którzy mogą się stać dla przedsiębiorców partnerami w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie typu: jak rzetelnie zmierzyć i opisać odpowiedzialność wobec pracowników, otoczenia społecznego i środowiska.

Pobierz dodatek specjalny: Polski biznes odpowiedzialny
 

RESPECT Index jest publikowany od 19 listopada 2009 r. Ten wskaźnik Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie grupuje spółki działające zgodnie ze standardami CSR, dla których raportowanie danych pozafinansowych nie jest praktyką obcą. Celem Indexu jest promocja wysokich standardów zarządzania w spółkach publicznych w aspektach: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym.

Mecenasi Edukacji Społecznej

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#RESPECT Index #CSR

Artur Zabielski