Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Za Tuska i Kopacz łapali „słupy”, a przestępców mieli pod nosem. Nowe fakty ws. wyłudzeń VAT

Po naszej wczorajszej publikacji na temat raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego wyłudzeń podatku VAT za rządów Platformy Obywatelskiej czytelnicy w komentarzach zaczęli informować o now

Alexander Korabelnikov/SXC
Alexander Korabelnikov/SXC
Po naszej wczorajszej publikacji na temat raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego wyłudzeń podatku VAT za rządów Platformy Obywatelskiej czytelnicy w komentarzach zaczęli informować o nowych faktach w związku ze sprawą. Zwrócili uwagę, że podczas gdy za rządów Tuska i Kopacz łapano jedynie „słupy”, a prawdziwi przestępcy gospodarczy pozostawali bezkarni, w zasadzie bez trudu można znaleźć i namierzyć osoby próbujące... sprzedać VAT.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak za rządów Platformy Obywatelskiej walczą z gospodarczymi oszustami, którzy zbijały majątki na machlojkach z VAT-em. Wnioski są szokujące, choć niektórzy pewnie nie będą zaskoczeni. "Należnych podatków nie udaje się odzyskać, luka podatkowa utrzymuje się na wysokim poziomie, a zamiast przestępców udaje się odnaleźć jedynie tzw. słupy" - czytamy w opisie pokontrolnego raportu.
 
W lutym 2014 roku portal niezalezna.pl alarmował, że:

(...) wpływy z podatku VAT jeszcze nigdy nie były tak niskie. Nawet podwyżka VAT nie przyniosła budżetowi korzyści, a ekonomiści podkreślają, że jest to koronny dowód na to, że rząd mylił się w swoich prognozach, a przewidywane wpływy podatkowe były „po prostu dęte”

CZYTAJ WIĘCEJ: Przekręty z VAT-em na miliardy. NIK ujawnia: za Tuska i Kopacz łapali "słupy", szefowie gangów bezkarni

Po naszej publikacji na temat najnowszego raportu NIK internauci zwrócili uwagę na pomijany do tej pory przez organy ścigające przestępstwa gospodarcze proceder. Chodzi o próby sprzedaży podatku VAT.

- Kiedy Policja Skarbowa zajmie się tym procederem?  Czy tak trudno złapać złodziei którzy jawnie okradają państwo??? - pyta jeden z czytelników.


Już pobieżne sprawdzenie popularnych serwisów ogłoszeniowych zwraca uwagę na skalę problemu.


„Sprzedam koszty vat,faktury vat pełna dokumentacja do wglądu, bez pośredników zapraszamy do współpracy konkurencyjne ceny, zapewniamy pełną dyskrecję .”
 
„Mam wolne koszty Vat bardzo atrakcyjna Oferta potrzebujesz zminimalizować koszty jesteś zainteresowany to zadzwoń podam nr CEiGD ”
 
„Sprzedam faktury Vat . Dam koszty Vat.
Płać niższe podatki. Szybka realizacja.” - to tylko kilka wpisów z setek tego typu ogłoszeń zamieszczanych w internecie.

Okazuje się, że właściciele firm są gotowi świadomie łamać prawo i kupować fikcyjne faktury, byle tylko odpowiednio „grać” podatkiem VAT. Zjawisko jest na tyle powszechne, że poza indywidualnymi ofertami tego typu, można nawet znaleźć całe firmy, które oferują tego typu nielegalne usługi sprzedaży VAT.



Tymczasem wykładnia prawna nie pozostawia złudzeń:

Art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. DzU. z 2013 r. poz. 672 ze zm.)
1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem  rachunku  bankowego  przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
2. Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować obowiązek określony w ust. 1 za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej

Art. 56 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. DzU. z 2013 r. poz. 186 ze zm.)
§ 1. Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

 



Źródło: niezalezna.pl

rz