Jak informuje TVN24bis.pl uzasadniając obniżkę głównej stopu procentowej do 11 proc., Bank Rosji oświadczył w poniedziałek, że występuje ryzyko "znaczącego spowolnienia" gospodarki. W II kwartale spadek PKB pogłębił się - wyniósł 4,4 proc. po 2,2 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ropa potaniała o prawie 25 proc. a, kurs rubla od maja stracił na wartości około 15 proc.
W poniedziałek na giełdzie w Moskwie za dolara dawano już ponad 63 ruble, a za euro - ponad 69 RUB. We wtorek Bank Rosji ustalił oficjalny kurs rosyjskiej waluty na 62,91 rubli za 1 USD i 68,99 - za 1 EUR.
Dla budżetu Rosji na 2015 rok spadek cen ropy nie stanowi na razie dramatu - został oparty na cenie 50 dolarów za baryłkę. Za okres od stycznia do lipca średnia cena tego surowca wyniosła 56,76 USD - podkreślają "Wiedomosti" i dodaje, że ustawa budżetowa zezwala rządowi Rosji na sięgnięcie w tym roku po 3,2 bln rubli (50,9 mld dolarów) z funduszu rezerwowego na pokrycie braku dochodów. "Wiedomosti" podają, że z tej kwoty rząd od początku roku wykorzystał 700 mld rubli (11,1 mld USD).