Przywódcy eurogrupy po wielogodzinnych dyskusjach wyrazili zgodę na to, by Włochy i Hiszpania skorzystały ze środków zgromadzonych w ramach funduszy ratunkowych: Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).
W trakcie szczytu podjęto także decyzję, zgodnie z którą kraje, które stosują się do unijnych zasad budżetowych, mogą ubiegać się o pomoc bez konieczności spełniania wyśrubowanych warunków i przeprowadzania kolejnych reform, jak to było dotychczas.
Po długich debatach przywódcy państw eurolandu zdecydowali także, że Europejski Mechanizm Stabilizacyjny będzie mógł pożyczać pieniądze bezpośrednio zagrożonym bankom. Według dotychczasowych zasad pomoc finansowa, nawet jeśli była przeznaczona dla sektora bankowego, formalnie udzielana była rządowi danego państwa, a dopiero za jego pośrednictwem - bankom.

