E-wizyty sposobem na pandemię

Wzrost liczby zakażeń sprawił, że mogą się pojawić kłopoty w korzystaniu z usług urzędów skarbowych, ZUS czy innych instytucji. Dlatego warto skorzystać z e-wizyt - zwłaszcza że zbliża się finał rozliczeń PIT za 2020 r.

Wideorozmowa z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozwala załatwić wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Zakład wprowadził takie rozwiązanie w październiku 2020 roku. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących. Codziennie e-wizytę rezerwuje kilkaset osób w całym kraju. System e-wizyt oferuje możliwość umówienia się na spotkanie w kilku obszarach tematycznych. Można porozmawiać z ekspertami o sprawach związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków, a także uzyskać informacje o zasadach korzystania z tzw. tarczy antykryzysowej.

Na takim spotkaniu istnieje również możliwość potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. E-wizytę można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy "Emerytury i renty międzynarodowe". E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku między 9:00, a 14:00. Szczegółowe informacje na temat e-wizyt znajdują się na stronie www.zus.pl. Także fiskus apeluje, by załatwiać swoje sprawy przez e-Urząd Skarbowy, a wizytę w urzędzie umawiać na podatki.gov.pl.

Trwa akcja rozliczania PIT za 2020 r., w czasie której miliony podatników składają swoje roczne zeznanie podatkowe. Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić bez wychodzenia z domu on-line, m.in. poprzez uruchomiony od lutego 2021 r. serwis e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl

przypomina nadkom. Grażyna Kmiecik, ekspert Służby Celno-Skarbowej z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

E-Urząd Skarbowy jest budowany etapami, a projekt ma być ukończony do września 2022 r. Już teraz podatnik ma dostęp m.in. do zeznań podatkowych w usłudze Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Jest też możliwość płatności online na rzecz organów skarbowych, można zobaczyć historię płatności. Można również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. W serwisie złożyć też można w formie elektronicznej niektóre pisma np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań. Swoje sprawy można załatwić z każdego miejsca 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

W sytuacjach, gdy nie można załatwić swojej sprawy elektronicznie lub przez telefon i chce się osobiście udać się do urzędu skarbowego, trzeba umówić się i zarezerwować termin i godzinę swojej wizyty

radzi Grażyna Kmiecik.

Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Dzięki temu szybko i komfortowo można załatwić sprawę, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności

dodaje.

Wizyty nie trzeba umawiać jeśli jedynie wtedy, gdy chce się zostawić dokumenty w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.

Warto korzystać z e-wizyt, bo część urzędów z powodu pandemii zawiesza przyjmowanie interesantów. W siedzibie każdego z urzędów, który nie przyjmuje podatników, w godz. 8.00 - 14.30 czynny jest punkt przyjmowania i wydawania dokumentów, jednakże bez możliwości konsultacji. Dokumenty można również złożyć poprzez wrzucenie do skrzynki znajdującej się przy wejściu do urzędu.

Przypominamy, że większość dokumentów podatkowych można szybko, bezpiecznie i wygodnie złożyć elektronicznie przez stronę www.podatki.gov.pl, www.biznes.gov.pl lub za pośrednictwem ePUAP. Jak radzi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, najprostszym sposobem złożenia zeznania podatkowego jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie www.podatki.gov.pl

dodaje.

Zaznacza też, że od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT. Jeśli w tym roku zamiast PIT-40A emeryt czy rencista otrzymał PIT-11A, to może złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, jeśli chce skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1% podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku, albo nie robić nic - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT. W tym drugim przypadku 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) będzie w tym roku automatycznie przekazany organizacji, którą wybrał w ubiegłym roku.

Zwrot nadpłaty podatku podatnik otrzyma do 45. dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złożył je w sposób elektroniczny. Natomiast w przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do 3. miesięcy

wyjaśnia Kasprzak.

Termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia.

Warto zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego, żeby szybko i bezpiecznie otrzymać zwrot nadpłaty. Można to zrobić w składanym zeznaniu PIT, w usłudze Twój e-PIT lub na formularzu ZAP-3 (można go wrzucić do urny przed urzędem skarbowym lub wysłać pocztą). Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej do urzędu i jest aktualny, nie trzeba nic robić.

Jeśli podatnik, tak jak do tej pory, otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT, o ile nie osiągnął w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: