Ten wstydliwy problem ma już co czwarta osoba po trzydziestce

Choroba hemoroidalna jest coraz powszechniejsza, a dolegliwości z nią związane odczuwa już co czwarta dorosła osoba, zwykle lekceważona. Osobami najbardziej narażonymi na to schorzenie są kobiety w ciąży, u których ryzyko zachorowania wzrasta z każdym tygodniem ciąży.

Statystyki pokazują, że już co czwarta dorosła osoba odczuwa dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną
Zdjęcie autorstwa billow926 z Pexels

Hemoroidy to patologiczne powiększenie naczyń żylnych w odbytnicy i odbycie. Objawia się to swędzeniem, dyskomfortem, uczuciem niepełnego wypróżnienia, bólem i krwawieniami. W czasie ciąży kobiety są szczególnie podatne na tę chorobę, a nawet 40-85% z nich może odczuwać dolegliwości hemoroidalne, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży.

Choroba hemoroidalna jest wynikiem stanu zapalnego i przemieszczenia się splotu krwawniczego, a nawet jego wypadnięcia poza odbyt. Niestety, wiele osób lekceważy tę chorobę i zwleka z wizytą u lekarza z powodu wstydu. Statystyki pokazują, że już co czwarta dorosła osoba odczuwa dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną, a najwięcej zachorowań przypada na osoby w wieku 46-65 lat. Ponadto, w wyniku pandemii spowodowanej przez COVID-19, ekspert szacuje, że należy doliczyć kolejne 10% przypadków związanych z mniej aktywnym trybem życia w ostatnich latach.

Choroba hemoroidalna jest powodowana przez kilka czynników, takich jak nadmierny skurcz zwieraczy, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, przewlekłe zaparcia, nadwaga i otyłość. Hemoroidy zewnętrzne są najbardziej dokuczliwe, powodują swędzenie, pieczenie, ból, brudzenie bielizny i czasami nawet owrzodzenia.

Leczenie choroby hemoroidalnej zależy od stopnia zaawansowania. W początkowym stadium stosuje się leczenie zachowawcze, takie jak farmakoterapia. W przypadku bardziej zaawansowanych hemoroidów, które powodują trwałe wypadanie, obrzęk, krwawienia, świąd i ból, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu.

Leczenie zabiegowe hemoroidów dotyczy około 10-20% pacjentów z chorobą hemoroidalną i obejmuje różne techniki, zarówno mało inwazyjne, jak i operacyjne. Przed chorobą hemoroidalną chroni większa aktywność fizyczna, unikanie dźwigania ciężarów, noszenie luźniejszej odzieży, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dbanie o higienę odbytu i stosowanie ciepłych kąpieli.

Ważne jest, aby nie lekceważyć dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdy się pojawią. Wielu pacjentów unika wizyty u lekarza ze względu na wstyd, ale wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec dalszym powikłaniom i poprawić jakość życia.

Dr Jacek Tulimowski, redaktor naczelny pisma „Nowy Gabinet Ginekologiczny” wyjaśnia, że leczenie zabiegowe dotyczy 10-20 proc. pacjentów z chorobą hemoroidalną. Jest wiele technik zabiegowych, zarówno mało inwazyjnych, jak i operacyjnych, które trzeba dostosować do zaawansowania i typu schorzenia. Jedną z nich jest tzw. sklerotyzacja (obliteracja) polegająca na podaniu do wnętrza żylaka preparatu powodującego zarastanie nieprawidłowej zmiany. Wykorzystywane są także techniki laserowe, krioterapia oraz operacja klasyczna, podczas której wycina się żylaki odbytu wraz z powstałymi splotami.

Przed chorobą hemoroidalną chroni przede wszystkim większa aktywność fizyczna, a także unikanie dźwigania dużych ciężarów i unikanie noszenia zbyt obcisłej odzieży.

– zwraca uwagę specjalista.

Zaleca, by wypijać w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów (co najmniej 2-3 litry na dobę), dbać o higienę odbytu i stosować ciepłe kąpiele.
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo