Marihuana zwiększa ryzyko groźnej choroby. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Według amerykańskiego badania zaprezentowanego na kongresie Society for Cardiovascular Angiography & Interventions (SCAI), osoby zażywające marihuanę są narażone na rozwój choroby tętnic obwodowych ponad trzykrotnie bardziej niż populacja ogólna.

Z najnowszych badań wynika, że marihuana ma związek z rozwojem choroby tętnic obwodowych.
Zdjęcie autorstwa Elsa Olofsson z Pexels

Naukowcy z Hackensack University Medical Center przeprowadzili analizę danych z bazy National Inpatient Samples (NIS) obejmującej hospitalizowanych pacjentów w latach 2016-2019. Badanie uwzględniło zarówno osoby zażywające marihuanę, jak i te z zdiagnozowaną chorobą tętnic obwodowych.

Spośród 30 milionów pacjentów zidentyfikowano 623 768 użytkowników marihuany o średnim wieku 37,4 lat. Z tej grupy 2 424 osoby (0,38%) miały zdiagnozowaną chorobę tętnic obwodowych. Naukowcy wyliczyli, że użytkownicy marihuany mieli ponad trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia tej choroby (3,7 razy). Nie odnotowano jednak zwiększonego ryzyka zgonu z powodu tej choroby ani konieczności przeprowadzenia zabiegu wewnątrznaczyniowego.

Autorzy badania podkreślają, że w związku z rosnącym użytkowaniem marihuany w USA, użytkownicy powinni zwracać uwagę na objawy takie jak bóle nóg podczas chodzenia, zmniejszenie owłosienia na nogach oraz uczucie zimna w kończynach. Zalecają również wcześniejsze badania w kierunku choroby tętnic obwodowych oraz monitorowanie jej progresji u osób używających marihuanę. Ważne jest także udzielanie poradnictwa dotyczącego odstawienia narkotyku.

Choroba tętnic obwodowych - objawy

Choroba tętnic obwodowych objawia się znacznym zwężeniem lub wręcz niedrożnością dużych tętnic obwodowych (poza tętnicami serca i mózgu). Prowadzi do zaburzenia krążenia i ostrego lub przewlekłego niedokrwienia narządów – najczęściej nóg. Przeważnie jej przyczyną jest miażdżyca. Do głównych czynników ryzyka choroby tętnic obwodowych zalicza się palenie papierosów, zbyt wysoki poziom lipidów we krwi, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość.

W przypadku choroby tętnic kończyn dolnych najczęstszymi objawami są:

  • bóle kończyn podczas chodzenia, powodujące konieczność zatrzymania się,
  • zanik owłosienia na nogach,
  • trudności w gojeniu się ran,
  • zimne stopy,
  • mrowienie kończyn,
  • skurcze.

Nieleczona choroba może doprowadzić m.in. do konieczności amputacji nogi i niepełnosprawności.
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Komentarze (6)
mech 01.06.2023 05:29
Za to degenerujący mózg alkohol i powodujące raka papierosy sprzedajecie nawet na stacji benzynowej.
Anonim 30.05.2023 16:19
Oni zdania raczej nie zmienili , bo go po prostu nie mieli. To bezwolne kukły, dowolnie manipulowane marionetki , pacynki . Coś w tym rodzaju. Niestety bezkrytyczni ich zwolennicy tego nie widzą.
GalAnonim 30.05.2023 15:21
mam takie objawy, ale marychy nie palę, to fake news bo na choroby psychiczne pomaga i na problemy z żołądkiem. Ludzie nie słuchajcie pseudo naukowców
Reytan 30.05.2023 15:39
15:21 Jak widac,narkomani zawsze klamia,i sa bardzo agresywni. W Polsce powoli wprowadza sie zakaz sprzedazy alkoholu noca w duzych miastach. Mamy 3 miliony alkoholikow ,i do tego jeszcze sa narkomani,zatem jestesmy narodem zdegenerowanym.
Anonim 30.05.2023 16:22
Taaa, wy stare onuce ,jeZdeście zdegenerowani do szpiku spróchniałych kości,
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo