Kobiety w tym wieku za rzadko badają się u ginekologa

Eksperci alarmują, że kobiety po 59. roku życia zbyt rzadko odwiedzają ginekologów, mimo że są one narażone na wiele chorób dróg rodnych, w tym nowotworowych. Wyniki badania opinii na temat profilaktyki ginekologicznej potwierdzają tę niepokojącą tendencję.

Eksperci alarmują, że kobiety po 59. roku życia zbyt rzadko odwiedzają ginekologów,
Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Według ginekologa, dr Joanny Bonarek-Sztaba, wizyty kobiet w wieku 59+ w gabinetach ginekologicznych są rzadkością, a jeśli już się odbywają, to zazwyczaj związane są z problemami zdrowotnymi, a nie mają charakteru profilaktycznego. Najczęściej do ginekologa zgłaszają się młodsze kobiety, które planują rozpoczęcie współżycia, antykoncepcję, ciążę lub wykonanie badań związanych z tymi okresami życia. Tymczasem kobiety powyżej 59. roku życia zbyt rzadko decydują się na regularne wizyty u ginekologa.

W badaniu uczestniczyło 332 kobiet po 59. roku życia, z czego prawie co trzecia nie odwiedziła ginekologa w ciągu ostatnich dwóch lat lub dłużej, a około 14% nie pamiętała daty ostatniej wizyty. Ponadto, 39% respondentek nie miało lub nie pamiętało, czy miało wykonane badanie cytologiczne, a 90% nie miało lub nie pamiętało, czy miało test na wirusa HPV, który przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy.

Jednym z głównych powodów zaniechania badań ginekologicznych przez kobiety po 59. roku życia jest brak dolegliwości. Ponad 40% badanych wskazało ten powód. Jednak ginekolodzy podkreślają, że kobieta w każdym wieku powinna regularnie odwiedzać ginekologa, przynajmniej raz w roku. Coroczne badania, takie jak cytologia, badania ginekologiczne, badania USG i test na HPV, są istotne dla wczesnego wykrywania zmian przednowotworowych i innych problemów zdrowotnych.

Ginekolodzy zaznaczają, że istnieje wiele metod, które mogą zapobiec różnym problemom zdrowotnym w tej grupie wiekowej. Należy pamiętać, że organizm kobiety po 50. roku życia ulega zmianom, takim jak atrofia śluzówki pochwy z powodu niedoborów hormonów. Zdaniem specjalistów stosowanie preparatów nawilżających może pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z tą przypadłością. Ponadto, dostępne są również metody fizjoterapii i ginekologii estetycznej, które mogą pomóc w przypadku problemów z obniżeniem ścian pochwy, napięciem dna miednicy i nietrzymaniem moczu.

Fundacja Watch Health Care uruchamia kampanię "Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie", która ma na celu zachęcenie kobiet do dbania o swoje zdrowie i regularnego odwiedzania ginekologa. 

Eksperci podkreślają, że w społeczeństwie, które się starzeje, coraz większa liczba kobiet będzie w wieku senioralnym, dlatego ważne jest, aby kobiety w każdym wieku dbały o swoje zdrowie, aby cieszyć się dłużej jakością życia.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#Wizyta u ginekologa #test na wirusa HPV # #badania USG #badanie ginekologiczne

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo