Jak sobie radzić z przejedzeniem? Sposoby na bolący i wzdęty brzuch

Uczucie przejedzenia to stosunkowa częsta przypadłość. Przejedzenie jest nieprzyjemną dolegliwością, która szkodzi zdrowiu. Wiąże się bezpośrednio ze spożyciem zbyt dużych porcji jedzenia, której żołądek nie jest w stanie strawić. W wyniku tego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Co robić, kiedy boli żołądek z przejedzenia?

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Ból brzucha po przejedzeniu
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Sora Shimazaki

Ból brzucha po przejedzeniu

Ostry ból brzucha po przejedzeniu to symptom, po którym najłatwiej można rozpoznać tę dolegliwość – żołądek jest przepełniony i ma się uczucie, jakby zaraz miał pęknąć. 

Przewód pokarmowy może mieć szczególne problemy z rozpoczęciem efektywnego procesu trawienia, kiedy objętość spożytego posiłku jest większa niż zazwyczaj. W takiej sytuacji ilość wydzielanych enzymów trawiennych może się okazać niewystarczająca do strawienia zalegającego jedzenia. 

Ból brzucha po przejedzeniu – najczęstsze przyczyny

Ból brzucha po przejedzeniu? Jedną z przyczyn bolącego brzucha po jedzeniu może być niestrawność. Charakteryzuje się ona bólem w okolicach nadbrzusza, zwłaszcza po zjedzeniu tłustego i obfitego posiłku. Oprócz bólu możemy również odczuwać wzdęcie, pieczenie w nadbrzuszu, nudności oraz poczucie pełności.

Męczące poczucie dyskomfortu, uczucie bólu po posiłku może być również skutkiem choroby wrzodowej żołądka.

Uczucie bólu w nadbrzuszu po obfitym posiłku połączony ze zgagą, pieczeniem w mostku oraz cofaniem się kwaśnej treści żołądka może być objawem choroby refluksowej przełyku.

Przejedzeniu sprzyja zbyt szybkie jedzenie, ponieważ kęsy pokarmowe nie są wówczas dobrze pogryzione, co wydłuża proces trawienia.

Takie nieprzyjemne odczucie pojawia się po bardzo obfitym posiłku, szczególnie po takim, który obfitował w tłuszcze. W związku z tym, że takie dania są bardziej ciężkostrawne, również ich trawienie trwa dłużej.

Wiele osób odczuwa ból brzucha po jedzeniu ostrym. Takie potrawy podrażniają śluzówkę żołądka. Podobnie działa surowy czosnek, alkohol oraz kawa (zwłaszcza wypita na pusty żołądek). 

Ból brzucha pojawiający się zawsze po spożyciu konkretnego składnika/ produktu może być wywołany nietolerancją pokarmową lub reakcją alergiczną. W przypadku alergii pokarmowej wystąpić musi oprócz bólu brzucha jeden dodatkowy objaw, taki jak świąd skóry, duszności, wysypka itp.

Jak złagodzić ból brzucha po jedzeniu?

  • Ogranicz spożycie: unikaj nadmiernego spożycia pokarmu podczas posiłków. Staraj się jeść powoli i dokładnie przeżuwać jedzenie.
  • Unikaj leżenia po jedzeniu: po jedzeniu nie kładź się od razu, gdyż to może utrudnić trawienie.
  • Unikaj gazujących napojów: gazowane napoje mogą powodować wzdęcia i ból brzucha, dlatego lepiej wybierać napoje bezgazowe.
  • Unikaj ciężkich posiłków przed snem: staraj się jeść lżejsze posiłki wieczorem, aby uniknąć uczucia pełności i bólu podczas snu.
  • Stosuj łagodzące środki: możesz rozważyć stosowanie preparatów ziołowych lub farmaceutycznych, które pomagają w trawieniu i łagodzą ból brzucha.
  • Włącz aktywność fizyczną: odrobina ruchu jest bardzo pomocna w przyspieszeniu procesów trawienia. Aktywność fizyczna usprawnia pracę układu pokarmowego, w tym perystaltykę jelit. 

Ból brzucha po przejedzeniu - co powinno nas niepokoić?

Jeśli ból brzucha po przejedzeniu jest intensywny, długotrwały, towarzyszy mu gorączka, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego lub inne niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Te objawy mogą wskazywać na poważniejsze problemy trawiennego, takie jak wrzody żołądka, zapalenie trzustki lub inne schorzenia, które wymagają specjalistycznej opieki medycznej.

Pamiętaj, że zdrowa dieta, umiarkowanie i zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowe dla uniknięcia bólu brzucha po przejedzeniu. Jeśli jednak masz wątpliwości lub cierpisz na powtarzające się problemy trawienne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

 Źródło: medonet.pl, niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo