Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę? 

Nerki są ważnym narządem w naszym organizmie. Odpowiadają za usuwanie toksyn z krwi, stabilizują gospodarkę wodną, wytwarzają hormony i biorą udział w produkcji witaminy D. Pomijanie nerek w codziennym dbaniu może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Warto zadbać o zdrowie nerek, szczególnie iż objawy niewydolności mogą być niezauważone. Sprawdź wskazówki, które pomogą poprawić zdrowie Twoich nerek.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@silviarita

Nerki są niezwykle ważnym narządem. Prawidłowe nawyki wspomogą ich pracę i nie zaburzą podstawowych funkcji. Dbanie o nerki to prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym dieta uzupełniona jest o odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną i zdrowy sen. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie organu szczególną uwagę należy przykładać do ilości wypijanej wody. Nawadnianie jest podstawowym warunkiem ich pracy i zachowania jego prawidłowych funkcji. Zaleca się wypijanie codziennie około 3 litrów płynów, w tym 2 litry wody. W profilaktyce zdrowia nerek należy uwzględnić regularne wykonywanie badań moczu. Nie powinno się również bagatelizować nawet drobnych infekcji pęcherza. Zaniedbane stany zapalne mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek

Objawy chorych nerek

Zaburzenie pracy nerek przebiega bardzo różnie, w zależności od rodzaju infekcji oraz jej przyczyny. Najczęściej w początkowym stadium objawia się poprzez zapalenie pęcherza moczowego. Zainfekowane nerki dają o sobie znać poprzez stan podgorączkowy, częste oddawanie moczu, bolesne oddawanie moczu, osłabienie, ból w okolicy lędźwiowej. Objawów tych nie należy lekceważyć. Zakażenia wymagają konsultacji lekarza i wdrożenia kuracji farmakologicznej. 

Picie wody

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma wielkie znaczenie dla pracy nerek. Dzięki temu filtrowanie krwi mogą przebiegać bez zakłóceń. Warto pamiętać, że optymalne spożycie płynów zależy m.in. od klimatu, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Ogólnie zaleca się wypijanie ok. 2 litów płynów dziennie. Odpowiednie nawodnienie ważne dla nerek.

Jeśli płynów jest zbyt mało, toksyczne odpady przemiany materii przenikają do krwi, mogąc stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Niektóre substancje mogą ulegać krystalizacji w moczu, gdzie nie są wypłukiwane, co powoduje bezpośrednie odkładanie się piasku w nerkach. 

Wizyty w toalecie

Z silną potrzebą nie powinno się zwlekać. Długo wstrzymywany mocz może powodować nagromadzenie się bakterii, które atakują nie tylko pęcherz moczowy, ale także drogi moczowe i nerki. Może wówczas dojść do zapalenia, a nawet do uszkodzenia nerek. 

Sól w diecie

Zbyt duża jej ilość zwiększa ryzyko nadciśnienia, co z kolei podnosi ryzyko chorób nerek. Sól wpływa też bezpośrednio na nerki, zwiększając ilość białka w moczu, a także sprzyjając tworzeniu się kamieni nerkowych. 

Leki bez recepty

Ich nadużywanie, w tym leków przeciwbólowych, uszkadza nerki, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia przez nie przepływu krwi, czego następstwem może być śródmiąższowe zapalenie nerek. Działanie nefrotoksyczne mają np. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Owoce i warzywa, które wspierają nerki

Warto sięgać po niektóre owoce, które mają ochronne działanie na nerki oraz działanie utrudniające tworzenie się kamieni nerkowych. Tu zalicza się żurawinę, pomarańczę i brzoskwinie. Podobne działanie mają ogórki, pietruszka, rzeżucha i seler naciowy. Z kolei brzoskwinie, truskawki, agrest i czarne porzeczki działają moczopędnie, co sprzyja oczyszczaniu nerek. 

Masa ciała

Nadmierna masa ciała mogą działać niekorzystnie na pracę nerek. Nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu nadciśnieniu i cukrzycy, które mogą uszkadzać nerki. Również osoby z nadwagą częściej też zapadają na kamicę nerkową, stany zapalne, a nawet nowotwory nerek.

Wizyty u dentysty

Zęby zniszczone przez próchnicę są siedliskiem bakterii, które wraz z płynami ustrojowymi krążą po całym organizmie i w stanach osłabienia odporności mogą uszkodzić wrażliwe na bakterie narządy, np. nerki i serce. 

Kawa

O ile jej niewielka ilość ma cenne właściwości prozdrowotne, o tyle wypijana w nadmiarze kofeina podnosi ciśnienie i działa zbyt moczopędnie, co zaburza pracę nerek. Duże ilości kawy nie są wskazane dla osób mających problem z kamieniami nerkowymi.

Dieta

Nerkom szkodzą również jedzone w nadmiarze tłuszcze nasycone i produkty wysokoprzetworzone, które są źródłem szkodliwych konserwantów i ulepszaczy. Osoby mające problem z nerkami nie powinny również spożywać napojów gazowanych. Infekcjom i stanom zapalnym narządu i układu moczowego sprzyja natomiast nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową, kamicę i stany zapalne wzrasta u osób mających nadwagę. 

Zioła

Zioła to produkty, po które warto sięgać wspomagając proces filtrowania i usuwania nagromadzonych toksyn. Ich cenne właściwości i skuteczność szczególnie docenią osoby mające problem z kamieniami i nawracającymi infekcjami pęcherza. Jakie zioła wspomagają oczyszczanie nerek? Zalicza się tu takie zioła, jak

  • pokrzywa,
  • brzoza,
  • skrzyp polny,
  • mniszek lekarski,
  • perz.

Aktywność fizyczna 

Regularna aktywność fizyczna, nawet 30 minut dziennie, wpłynie korzystnie na zachowanie zdrowia nerek i całego organizmu. Wysiłek fizyczny sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, wspomaga pracę serca i reguluje ciśnienie krwi. 

 Źródło: medonet.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo