Darmowa szczepionka na raka szyjki macicy. Sprawdź, kto może się zaszczepić przeciwko HPV?

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami zainaugurował kampanię dotyczącą szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i przedstawił jej szczegóły. Szczepionki, które mają chronić przed nowotworami narządów płciowych, będą dostępne bezpłatnie dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Polska dołącza do tego grona.
www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

W Polsce każdego roku występuje ponad 3 000 przypadków nowotworów związanych z zakażeniem HPV. Większość z nich to raki szyjki macicy, ale dotyczy to także nowotworów odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku diagnozuje się także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Szczepienia przeciwko HPV pozwalają zapobiegać tym chorobom.

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

Wyróżnia się ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Dzielimy je na wirusy wysoce rakotwórcze (14 typów) i o małym ryzyku rakotwórczym.

Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową.

Darmowa szczepionka przeciwko HPV

Szczepienie wykonane w młodym wieku zapewnia ochronę przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV stymulują naturalne mechanizmy obronne organizmu i zapewniają ochronę przed chorobami, zwłaszcza przed nowotworami złośliwymi. Największą skuteczność mają, gdy są podawane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego ważne jest szczepienie i edukacja młodzieży. Szczepienie przeciwko HPV zapewnia niemal 100% ochronę przed rakiem szyjki macicy oraz chroni przed rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi.

W Polsce istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczepionek: dwuwartościowa, czterowartościowa i dziewięciowartościowa. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa (16 i 18), a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych, takimi jak rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu. Szczepienia są zalecane zarówno dla dziewcząt i młodych kobiet, jak i dla chłopców i młodych mężczyzn.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną. Szczepionki są bezpieczne. Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest zatem obowiązkowe.

Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić bezpłatnie. Wystarczy umówić wizytę w przychodni (POZ), przez e-rejestrację lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od 7:00 do 20:00)

Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach.

Kraje realizujące szczepienia od wielu lat odnotowują nawet do 90% redukcję infekcji wirusem HPV. O ponadto 85% zmniejsza się także liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.


Więcej informacji na temat szczepionki przeciwko HPV można znaleźć na stronie: gov.pl/hpv

Szczepienia przeciw HPV - dowiedz się więcejMinisterstwo Zdrowia / https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

 

 Źródło: Niezalezna.pl, Ministerstwo Zdrowia, PAP, gov.pl/HPV

 

#szczepienia przeciwko wirusowi HPV #darmowa szczepionka na raka szyjki macicy

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Komentarze (46)
Anonim 27.05.2023 00:12
Chroni także przed rakiem krtani.
Anonim 26.05.2023 22:13
Infekcje HPV występują głównie u tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych. Wierność małżeńska i abstynencja nie potrzebują szczepionki na HPV!!! Czyżby zakładano, że wszystkie dzisiejsze dzieci będą prowadziły rozwiązły tryb życia!? Zresztą ochrona jest tylko 70% ! Zatem znowu jakiś producent szczepionek się postarał i chce dużo zarobić!?
Anonim 26.05.2023 23:03
Zatem cały czas spędzasz w fotelu przy kompie? Co to basen nie słyszałeś?
Anonim 26.05.2023 21:03
Morawiecki, dla mnie nie zamawiaj.
Anonim 27.05.2023 14:01
Ja też panu Morawieckiemu podziekuję. Niech on sam weźmie tę dawkę którą dla mnie zakupił.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo