Wilki i psy mają świetną pamięć. Polegają na niej bardziej niż na węchu

Wilki i psy okazują się być znakomitymi detektywami, jeśli chodzi o odnajdywanie ukrytego jedzenia, zwłaszcza jeśli mają okazję obserwować, jak człowiek to jedzenie chowa. Naukowe badania opublikowane w czasopiśmie "PLOS ONE" wydobywają na jaw tę interesującą zdolność, sugerując, że te zwierzęta polegają na pamięci i obserwacji bardziej niż na samym zapachu.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wilki i psy okazują się być znakomitymi detektywami, jeśli chodzi o odnajdywanie ukrytego jedzenia
Zdjęcie autorstwa Nicky Pe z Pexels
  • Wilki i psy radziły sobie dużo lepiej ze znajdywaniem ukrytego pożywienia, jeśli widziały, jak człowiek je chowa.
  • Oznacza to, że kierowały się tym, co zapamiętały, a nie wyłącznie zapachem jedzenia.
  • Wyniki badań sugerują, że zarówno psy, jak i wilki mają obserwacyjną pamięć przestrzenną.
  • Wyniki badań pokrywają się z wcześniejszymi ustaleniami sugerującymi, że zdolności poznawcze psów i wilków nie różnią się zbytnio.

Wiele gatunków zwierząt komunikuje się ze sobą za pomocą społecznego uczenia się. To proces, w którym jedno zwierzę uczące się korzysta z obserwacji lub interakcji z innym, aby zdobyć ważne informacje. Wcześniejsze badania sugerowały, że zarówno wilki, jak i psy domowe są zdolne do tego rodzaju uczenia się. Wykazują również zdolność do obserwacyjnej pamięci przestrzennej, co pozwala im na zapamiętywanie, gdzie inni ukryli zapasy pożywienia, by później je skonfiskować. Jednak do tej pory nie było jasne, czy istnieją różnice między tymi dwoma gatunkami w zakresie tych umiejętności.

Zwierzęcy szósty zmysł

Aby rozwiać te wątpliwości, dr. Sebastian Vetter z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu przeprowadził badanie na 9 dziko żyjących wilkach i 8 psach. Wraz z zespołem testował zdolność każdego zwierzęcia do odnajdywania 4, 6 lub 8 skrzynek z jedzeniem. Niektóre zwierzęta miały okazję widzieć, kiedy człowiek ukrywał te skrzynki, podczas gdy inne nie miały tej szansy.

Obserwacyjna pamięć przestrzenna

Wyniki były fascynujące. Zarówno psy, jak i wilki o wiele lepiej radziły sobie z odnajdywaniem skrzynek, jeśli były obecne podczas ukrywania jedzenia przez człowieka. To sugeruje, że obie grupy zwierząt opierały się na swojej pamięci, a nie tylko na węchu. Badacze uważają, że to potwierdza hipotezę, że zarówno wilki, jak i psy posiadają obserwacyjną pamięć przestrzenną.

Jednak, niezależnie od tego, czy widziały moment ukrywania pożywienia czy nie, wilki okazały się znacznie lepsze od psów w znajdowaniu skrzynek. Naukowcy sugerują, że może to wynikać z różnic w innych cechach, takich jak wytrwałość i motywacja związana z jedzeniem, a niekoniecznie z poziomem obserwacyjnej pamięci przestrzennej.

Podsumowanie:

Wyniki tego badania pozwalają przypuszczać, że pomimo długotrwałego procesu udomowienia, zdolności poznawcze psów i wilków nie różnią się znacząco. Oba te zwierzęta wykazują zdolność do uczenia się poprzez obserwację i są wyposażone w zdolność obserwacyjnej pamięci przestrzennej.

Udomowienie prawdopodobnie wpłynęło na wiele cech psów, w tym ich gotowość do przystosowywania się do ludzi.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#wilki #Psy #zwierzęta domowe #obserwacyjna pamięć przestrzenna

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo