Roboty uczą się jak dzieci? Podpatrują codzienne czynności i je powtarzają

Naukowcy rozwijają innowacyjną metodę, która pozwala robotom zdobywać umiejętności w wykonywaniu codziennych czynności poprzez obserwację i słuchanie mówionego języka. Już teraz osiągnięto znaczny postęp, ucząc maszyny wykonywania ponad 60 różnorodnych zadań, takich jak obieranie ziemniaków czy mieszanie jajek. Chociaż te czynności wydają się prostymi działaniami dla ludzi, to dla robotów stanowi wyzwanie.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Roboty uczą się jak dzieci? Podpatrują codzienne czynności i je powtarzają
Pavel Danilyuk/pexels
  • Naukowcy opracowali nową metodę, która pozwala robotom uczyć się typowych dla człowieka zadań przez podpatrywanie i słuchanie mówionego języka.
  • Dotychczasowe sposoby programowania zachowań robotów były żmudne i zwykle mało efektywne, a przy tym ograniczone do wąskich dziedzin.
  • Nowa metoda jest znacznie bardziej efektywna i pozwala robotom nauczyć się nowej umiejętności w ciągu zaledwie kilkunastu demonstracji.
  • Badacze nauczyli swoje roboty ponad 60 czynności, w tym nalewania płynów, używania narzędzi, obierania ziemniaków czy mieszania jajek.
  • Twórcy nowej metody zamierzają nauczyć swoje roboty setek nowych umiejętności do końca tego roku; i tysiąca – do końca roku 2024.

Tradycyjne metody programowania zachowań robotów były czasochłonne i często mało wydajne, skupiając się na wąskich dziedzinach. Programiści spędzali wiele godzin, pisząc skomplikowane programy lub przeprowadzając monotonne serie prób i błędów, aby nauczyć maszyny wykonywać określone zadania.

Innowacyjna metoda uczenia maszynowego

Teraz jednak dzięki nowemu podejściu roboty mogą uczyć się znacznie szybciej i bardziej wszechstronnie. Wdraża się tu sztuczną inteligencję, która obserwuje działania ludzi i słucha wyjaśnień, które im udzielają. To zupełnie nowy poziom efektywności w nauczaniu robotów.

Badacze zdołali nauczyć swoje roboty przeszło 60 różnych zadań, w tym działania związane z manipulacją przedmiotami, takie jak nalewanie płynów czy używanie narzędzi. Nie było potrzeby pisania żadnej nowej linii programistycznego kodu. Maszyny po prostu dostarcza się im nowych danych, co jest niezwykle proste w realizacji. Roboty obserwują swojego nauczyciela i słuchają poleceń głosowych.

Robot jak człowiek? 

Aby opanować nową umiejętność, robot potrzebuje tylko kilkunastu prób. Twórcy metody planują nauczyć swoje roboty setek nowych umiejętności do końca tego roku i tysiąca do 2024 roku. To rewolucyjny krok, który pozwoli robotom swobodnie działać w otoczeniu ludzkim i radzić sobie z wcześniej nieprzewidywalnymi sytuacjami.

Owa metoda zdobywania umiejętności przez roboty jest niezwykle ekscytująca. Daje możliwość szybkiego wzbogacania maszyn o nowe zdolności. Roboty funkcjonują teraz na podstawie obrazów z kamer i informacji z czujników dotykowych, wykorzystując wyuczane modele, co pozwala im sprawnie działać nawet w przypadku zadań związanych z obiektami elastycznymi, tkaninami i płynami. To rewolucjonizuje podejście do robotyki, znacznie przyspieszając proces nauki i zwiększając niezawodność tych maszyn.

Podsumowanie:

Nowa metoda wykorzystuje sztuczną inteligencję, która obserwuje ludzi i słucha podawanych jej wyjaśnień. Robot naśladuje bowiem swojego nauczyciela i słucha głosowych poleceń. Dzięki nowej metodzie roboty mogą swobodnie wchodzić w interakcje z naturalnym otoczeniem człowieka i radzić sobie z nieprzewidzianym wcześniej sytuacjami. Nowa metoda to przełom w dziedzinie robotyki. Pozwala robotom uczyć się szybciej i bardziej efektywnie niż dotychczas. Otwiera nowe możliwości zastosowania robotów w różnych dziedzinach życia.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, tri.global

 

#roboty #nauka dziecka #jak roboty się uczął

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo