Wspólna zabawa z dzieckiem sprawia, że rodzina jest szczęśliwsza, a dziecko lepiej się uczy
Zabawa z dzieckiem jest najlepiej spędzonym czasem rodzinnym. Dziecko podczas zabawy z rodzicami czuje się dostrzeżone, może odpocząć po dniu w szkole, a hormony szczęścia aktywują się. Wspólna zabawa rozwija nie tylko nasze pociechy, ale i nas samych.


Wspólna zabawa – czy warto?
Rodziny bawiące się ze sobą minimum 5 godzin tygodniowo są szczęśliwsze. Wspólna zabawa dla każdego ma inny wymiar korzyści. Rodzice podczas wspólnego spędzania czasu lepiej poznają swoje dzieci, widzą co je interesuje, a nawet wyciągają korzyści dla siebie. Wspólna zabawa może poprawić samopoczucie, a nawet pomóc się zrelaksować. Zabawa umożliwia lepszą komunikację w rodzinie i buduje silniejsze więzi rodzinne.
Dzieci z kolei czują się szczęśliwsze, relaksują się w ten sposób po dniu w szkole, a nawet lepiej uczą się poprzez zabawę.
Zabawą nie musi być codzienne budowanie z klocków czy budowa bazy z koców. Wspólnym czasem może być również spacer, skakanie po kałużach, leniuchowanie czy wykonywanie czynności dnia codziennego, ale w inny sposób niż zawsze.
Dziecko podczas zabawy z rodzicami czuje się słuchany, ważny, a przede wszystkim doceniony. Wie, że ma obok siebie kogoś kto się nim zaopiekuje. W ten sposób rozumie i dostrzega, że świat nie jest taki groźny czy zły. Nie boi się go poznawać i eksploatować.
Każde dziecko chętnie pomaga rodzicom z obowiązkach domowych o ile może to robić, nie jest przy tym strofowany i ciągle wytyka mu się błędy. Z dorosłego punktu widzenia obowiązki domowe są nudne. Dziecko jednak tego nie wie dla niego to może być wyzwanie. Znakomitym sposobem na nauczenie dziecka odpowiedzialności i zapoznania go z pracami, jakimi zajmują się dorośli, jest po zaangażowanie go w ich wspólne wykonywanie. Przygotowywanie ulubionych potraw, krojenie warzyw, ścieranie kurzu - dla dziecka to najlepsza forma zabawy z rodzicami, jaka tylko może być. Dorośli również powinni być zadowoleni: przez zabawę przekażą dziecku wielu praktycznych umiejętności.
Zasady spędzania czasu razem:
- stawiaj wyzwania i podważaj schematy myślowe
- zachęcaj dzieci do swobodnej zabawy. Niech dzieci nadają jej kierunek
- zacznij od ruchu. Poprzez wspólne ćwiczenia fizyczne nawiązuje się więź
- niech zabawa będzie różnorodna, gdyż to właśnie różnorodność rozwija dzieci wszechstronnie
- dajcie się ponieść zabawie
- skupiaj się na kreatywności, nie bałaganie
- akceptuj błędy i pomóż dziecku je naprawić
- wygłupiaj się, a dzięki temu łatwiej wejdziesz do dziecięcego świata
- zaplanuj rodzinny dzień na zabawę i nie przekładaj go
- zamień obowiązki w zabawę
Czy zabawa jest ważna?
Zabawa uczy dzieci różnych zachować, które będą bardzo pomocne w życiu dorosłym:
- ułatwia dzieciom nawiązywanie kontaktów,
- współpraca z innymi,
- komunikatywność i kreatywność,
- wzmacnia pewność siebie,
- ciekawość świata
- uczy rozwiązywania problemów,
- dzieci dzięki zabawie uczą się na błędach,
- nabywają umiejętność zadawania pytań,
- wzmacnia inteligencję emocjonalną (np. empatię)
Dzieci bawią się, bo sprawia im to przyjemność. Zabawa daje uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia jednostce, rodzinie, a nawet i całym społeczeństwom.
Jakie korzyści z zabawy z dziećmi mają dorośli?
Czas spędzony z dzieckiem przynosi również korzyści rodzicom. W końcu i oni mogą się czuć potrzebni i mądrzy.
Zabawy z rodzicami rozwijają społeczno-emocjonalne zdolności dziecka. Uczą pierwszych zasad, jakie panują w stosunkach międzyludzkich. Obowiązki i relacje zawodowe mogą u dorosłych powodować poczucie przygnębienia, niedocenienia i niesprawiedliwości. Podczas zabaw dziecka z rodzicami jest zupełnie inaczej. Mały człowiek zadaje im mnóstwo pytań i docenia każdą odpowiedź.
Emocjonalne korzyści płynące z zabawy
Nieuporządkowana, niczym nieograniczona zabawa wspiera rozwój emocjonalny dzieci na wiele sposobów m.in.:
- buduje u dzieci poczucie własnej wartości i pewność siebie
- zabawa pozwala dzieciom doświadczyć całego wachlarza emocji - w przypadku starszych dzieci swobodna zabawa pomaga im rozwinąć podstawowe umiejętności życiowe, takie jak humor, tolerancja i spontaniczność. Bardzo ważne jest to, że uczą się też cierpliwości
- zabawa pomaga dzieciom przezwyciężać różne traumy i stres - śmierć zwierzaka, zepsuta zabawka może wywołać bardzo intensywne emocje. Zabawa jest dla dzieci sposobem na uwolnienie emocji i dzielenie się uczuciami
- zabawa zbliża rodziców do dzieci – pomoc rodziców, gdy po raz pierwszy dziecko zajmuje się jakimś trudnym zadaniem pomaga stworzyć silną więź emocjonalną i poczucie zaufania
Źródło: niezalezna.pl

