Skuteczne metody na pozbycie się sierści
Każdy miłośnik czworonogów doskonale zna problem wypadającej sierści, która jest dosłownie wszędzie, a pozbycie się jej z ubrań, tkanin, dywanów to nie lada wyzwanie. Problem, który narasta zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy koty i psy nadmiernie linieją. Jak utrzymać w czystości domu, w którym żyją zwierzęta? Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się sierści?


Sierść naszych pupili potrafi dać w kość każdemu miłośnikowi zwierząt. Niestety jej obecność jest wręcz nieunikniona, jeśli posiadamy w domu psa lub kota. Najprostszym sposobem jest odkurzenie podłogi, jeśli nie mamy w domu dywanów. Problem pojawia się wówczas, gdy sierść przyczepia się do tkanin i jest wyjątkowo trudna do usunięcia. Bardzo często przylega do naelektryzowanych ubrań, a podczas prania może przyklejać się do innych ubrań, pozostawionych w praniu oraz do bębna pralki. Jak radzić sobie z sierścią w domu?
Sierść na ubraniach – dlaczego należy ją usuwać?
Względy estetyczne to nie jedyny powód, dla którego warto zadbać o porządek w domu, usuwając sierść zwierząt z naszych ubrań czy mebli. Sierść jest silnym alergenem, a z tego powodu choruje nawet 15-20% alergików. Objawy alergii na sierść zwierząt to między innymi kaszel, katar, łzawienie oczu czy podrażnienie skóry. Z troski o bezpieczeństwo swoje i innych powinniśmy usuwać sierść zwierząt w ubrań i mebli.
Jak pozbyć się sierści z ubrań?
Pokryte sierścią ubrania to prawdziwy problem większości właścicieli psów i kotów. Czasem aż trudno pokazać się komuś w ubraniu, które pokryte jest mnóstwem sierści. W dodatku nie da się temu zapobiec. Jeśli masz w domu kota albo psa, który linieje, w magiczny sposób wszystkie Twoje ubrania – nawet te w szafie – są pokryte sierścią. Jak sobie radzić z nadmierną ilością sierści w domu?
Odkurzanie i mycie
Mieszkanie z pupilem to na pewno radosne przeżycie, ale związane jest także z dodatkowymi obowiązkami. Wyzwaniem, zwłaszcza dla właścicieli zwierząt długowłosych, jest usuwanie gubionej w mieszkaniu sierści. Gromadzi się ona na dywanach, obiciach mebli, narzutach czy kocach. Najprostszym sposobem usunięcia zalegającej sierści jest częste odkurzanie i mycie podłogi. Do mycia podłogi idealny będzie mop antystatyczny, który zbierze nagromadzoną sierść zamiast jej rozmazywania.
Turboszczotki i trzepaczki
Do wyciągania włosów spomiędzy dywanu najlepiej służą turboszczotki. Działają one na zasadzie mechanizmu obracającej się rolki, która napędzana jest siłą przepływającego powietrza. W niektórych odkurzaczach dostępne są także turboszczotki w mniejszej wersji, ułatwiając czyszczenie tapicerowanych mebli. Właściciele czworonogów powinni wybierać odkurzacze o odpowiednio dużej sile ssania, optymalnie powyżej 320, które z łatwością usuną zalegającą sierść.
Rolki z taśmą samoprzylepną
Do usuwania sierści z ubrań czy tapicerek można również wykorzystać specjalne rolki z taśmą samoprzylepną. Klejący papier doskonale wyłapuje pojedyncze włoski. Do tego celu można również wykorzystać wilgotną gąbkę, specjalną szczotkę czy nawet wycieraczkę do okien z gumą. Ponadto do wycierania tapicerki przyda się także gumowa rękawica, która zbierze sierść w łatwe do usunięcia kłaczki.
Higiena
Jak opanować sierść w domu? Przede wszystkim ważne jest systematyczne sprzątanie, ale także odpowiednia higiena naszych pupili. Regularne kąpiele, wyczesywanie czy wizyty u psich fryzjerów pozwolą nam utrzymać sierść w lepszej kondycji, ograniczają jej wypadanie. Do tego przydadzą się specjalne szczotki czy grzebienie dostępne w sklepach zoologicznych. Również u zwierząt z problemem wypadania sierści warto skonsultować się z weterynarzem. Skuteczne mogą okazać się kapsułki dla psa na wypadanie sierści, jak np. kwasy omega-3.
Ochrona powierzchni
Sierść psa przyciągana jest zazwyczaj przez różne naelektryzowane powierzchnie w mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się choćby zastosowanie płynów antystatycznych, które ograniczają elektryzowanie się rozmaitych mebli i przyleganie do nich włosia.
Wybór odpowiednich tkanin
Jeśli chcemy ułatwić sobie sprzątanie mebli z nadmiaru sierści, warto postawić na materiały pet friendly. Nie przyciągają one włosia tak bardzo jak standardowe tkaniny, a jego usuwanie przebiega znacznie szybciej i prościej.
Jak pozbyć się sierści z prania?
A zatem jak pozbyć się sierści w praniu?
-
Płyn elektrostatyczny, który ułatwi wypłukanie sierści z ubrań. Zamiast płynu możesz użyć octu – wystarczy pół szklanki. Spokojnie, ocet w połączeniu z proszkiem czy płynem traci swój nieprzyjemny zapach i idealnie sprawdzi się do oddzielania sierści od ubrań.
-
Kulki zbierające sierść. Ponieważ pokryte są rzepem, bez problemu zbierają z tkanin sierść i włosy. Kulki nie przyczepiają się do wełny i nie niszczą materiału.
-
Program Pupil. Jest to program specjalnie opracowany, by zbierać sierść z pranych tkanin. Przy zakupie pralki miłośnicy zwierząt powinni zwrócić uwagę na obecność właśnie takiego programu piorącego.
Źródło: ladnydom.pl, niezalezna.pl

