Przetwory bez dodatku cukru! Czy to możliwe i na czym polega janginizacja?

Czas na robienie przetworów w domu. Zima coraz bliżej, a najlepszym sposobem na zatrzymanie smaków lata są tradycyjne przetwory. Zazwyczaj dżemy to duża ilość cukru, a jak go uniknąć? Czy istnieje sposób na robienie domowych dżemów czy konfitur bez cukry. 

Zdjęcie dodane przez Pixabay/pexels

Co to jest janginizacja?

Janginizacja to nic innego jak naturalna metoda przetwarzania produktów – warzyw i owoców. Proces ten podczas przerabiania np. owoców na dżemy nie wykorzystuje białego cukru. W czasie produkcji wykorzystywany jest cukier naturalnie obecny w owocach i warzywach. Konserwantem staje się wówczas niewielka ilość dodanej soli.

Cały proces janginizacji polega na powolnym duszeniu owoców i warzyw we własnym soku z dodatkiem małej ilości soli. Podczas duszenia wydobywa się z owoców ich naturalna słodycz i smak. W ten sposób dżemy czy konfitury zachowują swój naturalny kolor oraz zyskują żelową konsystencję. 

Co można poddać procesowi janginizacji?

Procesowi janginizacji można poddać wszystko - owoce jak i warzywa. W przypadku owoców metoda ta wydaje się najkorzystniejsza, gdyż to one zawierają dużą ilość naturalnych cukrów. Owoce czy warzywa duszone są we własnym soku aż do momentu uzyskania konkretnej konsystencji.

Przygotowanie przetworów metodą janginizacji

Wybrane owoce lub warzywa dokładnie myjemy. Następnie obieramy, pozbywamy się gniazd i pestek. Kroimy na kawałki i przekładamy do garnka. Dodajemy sól i gotujemy do momentu uzyskania żądanej konsystencji. Na koniec powstały dżem przekładamy do słoika, szczelnie zamykamy i pasteryzujemy. 

Sól w przetworach – czy jest zdrowa?

Sól, którą dodajemy do przetworów w procesje janginizacji raczej nam nie zaszkodzi, gdyż dodajemy jej szczyptę. Na kilogram owoców lub warzyw wystarczy nam szczypta.

Można dodać zwykłą sól kuchenną, jednak najlepsza i najbardziej zdrowa będzie sól mniej oczyszczona, np. gruboziarnista sól himalajska, morska lub kłodawska. 

Przetwory zrobione podczas procesu janginizacji są zdrowsze niż te z dodatkiem cukru. Osoby chorujące na cukrzycę czy dzieci powinny tylko takie dżemy spożywać.  

Jak bezpiecznie wykonywać domowe przetwory?

Odpowiednia higiena osobista – mycie rąk za każdym razem jak jest to potrzebne
Utrzymanie w czystości sprzętu oraz powierzchni roboczej w kuchni
Do przygotowywania przetworów używamy świeżych, dojrzałych i nieuszkodzonych owoców i warzyw
Do przetworów stosuj czyste szklane opakowania z wieczkami twist-off, które są fabrycznie nowe lub czyste słoiki typu wek czy butelki - opakowania nie mogą być uszkodzone, muszą być czyste i wyparzone. 

Przygotowane przetwory przekładamy do wyparzonych pojemników, a następnie szczelnie zamykamy wyjałowionym wieczkiem lub przykrywką. W przypadku przetworów owocowych/warzywnych, soków zalecana jest pasteryzacja. Polega na zahamowaniu lub zniszczeniu wzrostu drobnoustrojów oraz enzymów przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych i wartości odżywczej.

Po zakończonej pasteryzacji należy sprawdzić opakowanie z przetworami i upewnij się, że zostały dobrze zakręcone. Następnie ustawiamy je do góry dnem i zostawiamy w zacienionym miejscu do ostygnięcia.

Przygotowane przetwory przechowuj w chłodnych, suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu może przyczynić się do zepsucia czy zapleśnienia zawartości słoików

Najwcześniej wytworzoną żywność wykorzystaj w pierwszej kolejności.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo