Podatność na schizofrenię. Problem tkwi nie tylko w mózgu!

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Lieber Institute for Brain Development w Baltimore wskazuje, że geny związane z ryzykiem schizofrenii mają większy związek z łożyskiem niż z mózgiem. Dotychczas uważano, że przyczyny schizofrenii koncentrują się głównie w mózgu, ale nowe odkrycia wskazują na kluczową rolę łożyska w rozwoju tej choroby.

Evelyn Chong
pexels.com

Naukowcy odkryli, że geny związane z ryzykiem schizofrenii są również zaangażowane w główne funkcje łożyska, takie jak wykrywanie składników odżywczych w krwi matki i ich wymiana. U osób zdiagnozowanymi z schizofrenią zaobserwowano znacznie niższe wyrażanie tych kluczowych genów w komórkach łożyska, co negatywnie wpływa na odżywienie i rozwój płodu.

Badacze zidentyfikowali również geny związane z łożyskiem, które predysponują do rozwoju innych chorób, takich jak cukrzyca, choroba afektywna dwubiegunowa, depresja, autyzm i ADHD. Jednak geny związane ze schizofrenią były najbardziej liczne.

Dodatkowe analizy wykazały, że geny związane z łożyskiem, a nie z mózgiem, mogą mieć większy wpływ na dziedziczenie schizofrenii. To odkrycie otwiera nowe możliwości profilaktyki i wczesnej interwencji w celu ochrony zdrowia osób narażonych na ryzyko.

Interesujące różnice związane z płcią również zostały zidentyfikowane. Geny wiążące się z ryzykiem schizofrenii różniły się w zależności od tego, czy łożysko pochodziło od płodu męskiego czy żeńskiego. Badania sugerują, że procesy zapalne w łożysku odgrywają centralną rolę w przypadku płodów męskich, a mężczyźni są bardziej podatni na stres prenatalny, co może wpływać na częstsze występowanie schizofrenii u mężczyzn.

Autorzy badania zauważyli również, że u ciężarnych kobiet z COVID-19 geny związane ze schizofrenią były silnie aktywowane w łożysku. To sugeruje, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 podczas ciąży może zwiększać ryzyko schizofrenii właśnie poprzez wpływ na łożysko.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się w przyszłości do opracowania nowych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, które mogą rewolucjonizować medycynę prenatalną i poprawić zdrowie dzieci w fazie płodowej.

Ukierunkowanie na biologię łożyska może okazać się nowym, potencjalnie skuteczniejszym, podejściem do profilaktyki, która jest przecież Świętym Graalem zdrowia publicznego. Dzięki niemu możliwe byłoby wykrycie zmian w +podejrzanych+ genach dziesiątki lat przed początkiem schizofrenii, być może nawet poprzez zwykłe badanie krwi ciężarnej kobiety. Gdyby lekarze wiedzieli, które dzieci są najbardziej narażone, mogliby wdrożyć wczesne interwencje, aby uratować ich zdrowie.

– uważa dr Gianluca Ursini, główny autor artykułu.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#schizofrenia #łożysko matki #przyczyny schizofrenii

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo