Masz problem z bezsennością? Poznaj proste sposoby na poprawę jakości snu

Zmagasz się z bezsennością? Poznaj sprawdzone metody radzenia z zaburzeniami snu, by każdej nocy cieszyć się głębokim i regenerującym wypoczynkiem. Działania takie jak utrzymanie zdrowego stylu życia i stosowanie technik relaksacyjnych to dobre podejście do łagodzenia problemów ze snem. Jednak, jeśli bezsenność utrzymuje się pomimo prób samodzielnego radzenia sobie lub jest szczególnie uciążliwa, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Masz problem z bezsennością? Poznaj proste sposoby na poprawę jakości snu
cottonbro studio/pexels

Bezsenność - co to jest i kiedy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniami snu

Bezsenność jest stanem, w którym osoba ma trudności z zasypianiem lub utrzymywaniem snu, co w konsekwencji może prowadzić do chronicznej bezsenności i nieprawidłowej ilości snu lub złej jakości snu. Czym grozi długotrwały brak snu? Skutki tej dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Jest to powszechny problem, który może dotyczyć ludzi w różnym wieku i wynikać z wielu różnych przyczyn. Jeszcze do niedawna bezsenność była przypisywana wyłącznie osobom starszym, jednak obecnie problem ten dotyka coraz więcej osób młodych i w średnim wieku.

Bezsenność lub też zaburzenia snu to również trudności w zaśnięciu, przesypianie niewielu godzin w ciągu doby i niedobór snu. Bezsenność to niedostateczna ilość snu, która występuje przynajmniej 3 razy w tygodniu przez minimum miesiąc. Z kolei całkowita bezsenność oznacza, że dana osoba śpi nie więcej niż pięć godzin na dobę, jednak niekoniecznie jest to sen ciągły.

W diagnozie bezsenności brane są pod uwagę nie tylko ogólne problemy z zasypianiem, ale także czas i jakość snu oraz sposób funkcjonowania w ciągu dnia. 

Jakie mogą być objawy bezsenności?

Przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem jest kluczowe dla zrozumienia przyczyn bezsenności i określenia odpowiedniego planu leczenia. Wywiad pozwala lekarzowi lub terapeucie uzyskać szczegółowe informacje dotyczące stylu życia, zwyczajów przed snem, stresie, o przyjmowanych lekach, chorobach, a także o inne czynniki wpływające na sen danej osoby. To wszystko pozwoli w dobraniu odpowiedniego leczenia.

Również istotne jest zrozumienie, że objawy bezsenności, takie jak zmęczenie, brak energii, obniżone libido i problemy z koncentracją, mogą być również związane z innymi schorzeniami, w tym depresją. Wielu pacjentów może mieć na początku trudności z rozróżnieniem między objawami bezsenności a objawami depresji.

Dlatego kluczowym jest kompleksowe podejście do oceny pacjenta i uwzględnienie wszystkich możliwych czynników wpływających na sen i ogólny stan zdrowia, aby 

Objawy bezsenności:

 • obniżona koncentracja i częste popełnianie błędów
 • bóle głowy
 • gorsze samopoczucie w nocy i w ciągu dnia
 • przesypianie niewielkiej liczby godzin w ciągu nocy, sen „rwany”
 • zmęczenie, brak energii do działania
 • niepokój przed pójściem spać, związany ze stresem, że znowu nie uda się zasnąć
 • trudności z zasypianiem, wybudzanie się w nocy lub wcześnie rano

Objawy bezsenności mogą obejmować różne trudności związane z zasypianiem, utrzymaniem snu lub jakością snu. Ważne jest zrozumienie co to bezsenność i może mieć ona różny stopień nasilenia, może być krótkotrwała lub przewlekła. 

Przyczyny bezsenności: dlaczego cierpimy na zaburzenia snu?

Zaburzenia snu, w tym bezsenność i inne problemy związane ze snem, są złożonymi problemami, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie cierpią na zaburzenia snu, ponieważ te przyczyny bezsenności mogą być różnorodne i zróżnicowane. 

Bezsenność przyczyny:

 • Stres i lęki - problemy emocjonalne, takie jak stres, lęki, depresja czy niepokój 
 • Niezrównoważona dieta - spożywanie dużej ilości kofeiny, alkoholu, późnych posiłków lub potraw o wysokiej zawartości tłuszczu przed snem
 • Nadużywanie substancji - nadużywanie narkotyków, alkoholu lub leków może zakłócać zdrowy sen.
 • Niestandardowe godziny snu
 • Problemy zdrowotne 
 • Zbyt duża aktywność fizyczna przed snem
 • Zaburzenia snu – zaburzenia snu, takie jak bezdech senny czy zespoły niespokojnych nóg.
 • Środowisko snu - nieodpowiednie warunki snu, takie jak hałas, jasne światło, niewygodne łóżko
 • Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych
 • Starzenie się - z wiekiem sen może stawać się lżejszy i bardziej narażony na przerwanie.
Sprawdź, jakie są przyczyny bezsenności
Przyczyny bezsennościMaŁu / Niezalezna.pl

Co pomaga na bezsenność? Jak wygląda leczenie bezsenności?

Na podstawie dokładnej diagnozy można dopasować odpowiednie leczenie bezsenności, które może obejmować terapię behawioralną, zmiany w stylu życia, leki lub terapię psychofarmakologiczną. Sprawdź, jak przy użyciu kilku prostych technik pokonać bezsenność. Co robić, żeby nie odczuwać jej uciążliwych skutków w codziennym życiu? Co na bezsenność radzą specjaliści? Wbrew pozorom wiele proponowanych rozwiązań nie wymaga zażywania leków na bezsenność lub innych środków farmakologicznych.

Zmiana stylu życia

Regularny rytm snu - staraj się kłaść i wstawać o stałych porach, nawet w weekendy. 
Unikanie długich drzemek w ciągu dnia 
Unikanie kofeiny i alkoholu

Terapia behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I) - To podejście terapeutyczne, które pomaga identyfikować i zmieniać negatywne myśli i nawyki związane ze snem. 

Farmakoterapia

Leki - stosowane w przypadku bezsenności, ale zazwyczaj są rozważane jako ostatnia opcja, zwłaszcza w przypadku bezsenności przewlekłej. 

Zabiegi relaksacyjne i techniki stresu

Medytacja, joga, głębokie oddychanie i relaksacja mięśniowa mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia, co może poprawić sen.

Środowisko snu

Upewnij się, że twoje środowisko snu jest komfortowe i ciche. Zaciemnij sypialnię, aby zapewnić ciemność w nocy. Wygodne łóżko i poduszka mogą również pomóc w poprawie jakości snu.

Ruch i dieta

Regularna aktywność fizyczna 
Zrównoważona dieta może również wpływać na sen

Unikanie ekranów elektronicznych

Światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że skuteczne leczenie bezsenności może wymagać czasu, a niektóre metody mogą działać lepiej dla jednych osób niż dla innych. Ważne jest, aby wypróbować różne strategie i znaleźć te, które najlepiej pasują do twoich potrzeb. Jeśli masz trudności ze snem, warto także konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. snu, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i ocenę Twojej sytuacji.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#długotrwały brak snu Skutki #Objawy bezsenności: #przyczyny bezsenności #leczenie bezsenności #bezsenność Co robić

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Komentarze (17)
Anonim 01.10.2023 16:36
Takie porady, możecie dawać - przy pisaniu pracy dyplomowej ?
Anonim 01.10.2023 16:01
Jak jest prognoza pogody, ze wieczorem / w nocy bedzie padal deszcz to wtedy od razu biore 1 minute przed wejsciem do lozka tabletke nasenna bo wiem z gory ze nie zasne przy deszczu w naturalny sposob.
Anonim 01.10.2023 15:57
Ja jesli pije kawe lub czarna herbate to tylko rano lub przed poludniem. Jesli wypije czarna herbate mocna wieczorem to mam z glowy sen. Wieczorem pije herbaty ziolowe. Rowniez mam problem ze snem gdy ma sie na deszcz lub w czasie burzy - spac sie wtedy nie da dla niektorych osob, zwlaszcza osoby z depresja, etc nie moga usnac w burze lub gdy sie na burze zanosi.
Anonim 01.10.2023 13:24
Przed wieczorem sprawdz czy kosz ze smieciami oprozniony, czy cos w nim nie gnije. Wyproznij / wyrzuc kosz przed wieczorem. Wymyj naczynia przed snem w kuchni bo nie zasniesz jak brudna kuchnia. Posprzataj dywany, podlogi przynajmniej raz w miesiacu, brud nie pozwala zasnac. Jak brudna woda w misce w kuchni lub lazience nie wylana tez nie zasniesz. Zmien posciel jesli nie swieza co najmniej raz na 2 miesiace lub czesciej, indywidualna sprawa.
Anonim 01.10.2023 13:20
Sypialnia jest tylko do snu i sexu. Nie rob aktywnosci dziennych w sypialni. Ja gdy bralam koc z pokoju TV na noc do sypialni to nie moglam zasnac. Gdy natomiast koc trzymalam 24/7 caly czas tylko w sypialni to moglam zawsze zasnac.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo