Kosmetyki dla dzieci - jakiś substancji unikać?

Jak dbać o skórę dziecka? W sklepach czy drogeriach dostępnych jest wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt i dzieci. Jednak wybierając takie preparaty warto szczegółowo przyjrzeć się składowi produktu, a nie tylko zapewnieniom producentów. Jakie składniki są niebezpieczne dla dzieci?

Pielęgnacja skóry dziecka
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Gustavo Fring

Charakterystyka skóry dziecka

Skóra dzieci jest dużo cieńsza i delikatniejsza od skóry osób dorosłych. Przez to jest dużo bardziej narażona na podrażnienia. Mechanizmy chroniące skórę we wczesnym etapie życia nie są tak rozwinięte, co czyni ją także bardziej narażoną na działanie czynników zewnętrznych. 

Skóra dziecka jest gorzej unaczyniona, zawiera mniejszą ilość gruczołów potowych. Ponadto nie ma dobrze wykształconej bariery naskórkowej. Przez to skóra dziecka ma osłabione funkcje ochronne. Z tego powodu, właściwa pielęgnacja jest kluczem do zachowania zdrowej skóry.

Bezpieczeństwo kosmetyków dla dzieci

Biorąc pod uwagę charakter skóry dziecka, wymaga ona innych kosmetyków niż skóra osoby dorosłej. Pielęgnacja dziecka to przede wszystkim ochrona (także przed promieniowaniem UV) i wzmacnianie bariery naskórkowej. Właściwie funkcjonujący płaszcz hydro-lipidowy ogranicza nadmierną utratę wody i rozwój mikroorganizmów, a także łagodzi podrażnienia i zmniejsza tarcie skóry o ubranie czy pieluchę. Kosmetyki dla dzieci, opracowywane są pod kątem specyficznych potrzeb skóry i z uwzględnieniem jej podwyższonej wrażliwości.

Niepożądane składniki kosmetyków

Wiele produktów kosmetycznych zawiera składniki, które mogą wywołać niepożądane efekty uboczne: od podrażnień skóry począwszy, poprzez reakcje alergiczne, egzemę, rumień. Wśród składników stosowanych do produkcji kosmetyków jest też grupa związków podejrzewana o działanie toksyczne czy kancerogenne (rakotwórcze). Czy jednak ktokolwiek widział na opakowaniu kosmetyków informację o ewentualnym niepożądanym działaniu składników w nich zawartych? Odpowiedź brzmi – nie, ponieważ nie ma takiego obowiązku. Ponadto nie ma jednoznacznych badań potwierdzających działanie toksyczne czy kancerogenne niektórych składników. Dlatego zupełnie legalnie, w świetle obowiązującego prawa, koncerny kosmetyczne mamią nieświadomych klientów wizją bezpiecznych i bardzo skutecznych produktów, których działanie tak naprawdę nie jest do końca znane.

Na jakie składniki kosmetyków dla dzieci uważać? 

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych stosunkowo niewiele substancji podlega regulacjom prawnym w zakresie ich stosowania w kosmetykach dla dzieci.  
Należą do nich:  
•    związki fluoru, m.in. monofluorofosforan amonu (Ammonium Monofluorophosphate) i fluorek wapnia (Calcium Fluoride); 
•    związki strontu, w tym chlorek strontu sześciowodny (Strontium Chloride) i octan strontu półwodny (Strontium Acetate);
•    talk – uwodniony krzemian magnezowy (Talc);
•    kwas salicylowy i jego sole (Salicylic Acid, Calcium Salicylate, Magnesium Salicylate, MEA-Salicylate, Sodium Salicylate, Potassium Salicylate, TEA-Salicylate); 
•    4-hydroksybenzoesan butylu i jego sole (Butylparaben, Sodium Butylparaben, Potassium Butylparaben); 
•    4-hydroksybenzoesan propylu i jego sole (Propylparaben, Sodium Propylparaben, Potassium Propylparaben); 
•    chlorek srebra osadzony na dwutlenku tytanu (Silver Chloride); 
•    butylokarbaminian 3-jodo-2-propynylowy (Iodopropynyl Butylcarbamate);
•    chlorowodorek Ν-alfa-dodekanoilo-L-argininianu etylu (Ethyl Lauroyl Arginate HCl). 
 

 Źródło: dziecisawazne.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo