Kawa – pić czy nie pić? Sprawdź, jak wpływa na organizm

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów porannych na całym świecie i ma wiele zwolenników ze względu na jej pobudzające właściwości i bogaty smak. Picie kawy rano ma zarówno pozytywne, jak i potencjalnie negatywne aspekty. Kawa tak bardzo kochana przez ludzi na świecie pobudza, zawiera antyoksydanty, ale też podrażnia żołądek, a nawet uzależnia. Poniżej przedstawimy plusy i minusy picia kawy.

Kawa – pić czy nie pić? Sprawdź, jak wpływa na organizm
Porapak Apichodilok z Pexels/pexels

Czy kawa jest zdrowa? Podsumujmy fakty i mity na temat kawy

Istnieje wiele badań naukowych poświęconych kawie i odpowiedzi na pytanie „czy kawa jest zdrowa”. Warto zaznaczyć, że naukowcy spierają się w tej kwestii od lat. Znajdziemy równie wiele badań potwierdzających prozdrowotne walory kawy, jak i takich, w których wykazano, że picie kawy w nadmiernych ilościach jest szkodliwe. Zastanawiasz się, ile kaw dziennie można wypić? Najwyższa pora rozstrzygnąć ten dylemat.

Fakty o piciu kawy

 • Antyoksydanty - kawa jest bogata w antyoksydanty, takie jak kwas chlorogenowy, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 • Poprawa funkcji mózgu - kofeina zawarta w kawie jest stymulantem, który może poprawić skupienie, koncentrację i zdolność do podejmowania decyzji.
 • Obniżenie ryzyka niektórych chorób - badania sugerują, że picie kawy obniżają ryzyko rozwoju niektórych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, choroba Parkinsona i niektóre rodzaje nowotworów.
 • Stymulacja metabolizmu - kofeina może przyspieszyć metabolizm

Mity o piciu kawy

 • Kawa odwodnia - badania wykazują, że picie kawy w umiarkowanych ilościach nie prowadzi do odwodnienia. 
 • Kawa zaburza wchłanianie wapnia - ilość kofeiny zawarta w przeciętnej filiżance kawy nie jest wystarczająca, aby znacząco wpływać na wchłanianie wapnia. 
 • Kawa prowadzi do wrzodów żołądka - wrzody żołądka są zazwyczaj spowodowane infekcją bakteryjną H. pylori lub stosowaniem niektórych leków. 
 • Kawa powoduje osteoporozę - nie ma dowodów na to, że umiarkowane picie kawy prowadzi do osteoporozy. 
 • Kawa jest szkodna dla serca - nie ma dowodów na to, że umiarkowane picie kawy jest szkodne dla serca. 
 • Kawa jest uzależniająca jak narkotyk - choć kofeina jest psychoaktywną substancją, to rzadko prowadzi do uzależnienia na tyle, by można było mówić o nim jako o narkotyku.
 • Kawa jest niezdrowa - picie kawy w umiarkowanych ilościach jest uważane za bezpieczne i może być nawet korzystne dla zdrowia ze względu na zawarte w niej antyoksydanty.
Czy picie kawy jest zdrowe? Oto prozdrowotne właściwości kawy
TOP 4 korzyści z picia kawyMaŁu / Niezalezna.pl

A co z kawą rozpuszczalną i zbożową?

Kawa rozpuszczalna, często nazywana kawą instant, to rodzaj kawy, która jest w formie proszku lub granulek i może być przygotowywana przez rozpuszczenie jej w gorącej wodzie. Jest to popularna forma kawy ze względu na swoją wygodę i szybkość przygotowania. 

A zatem czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Odpowiedź brzmi tak. Kawę rozpuszczalną otrzymuje się poprzez suszenie kawy, aby pozyskać kawowy ekstrakt, który jest następnie odparowywany, a pozostała masa staje się proszkiem lub granulkami. W procesie tym usuwa się większość wody, co sprawia, że kawa ma dłuższy okres przydatności do spożycia niż świeżo mielona.

Należy jednak uważać na kawę „3w1” i „2w1” gdyż nie jest to kawa, a napój kawowy. Taki napój w swoim składzie zawiera zaledwie 10 % kawy, regulatory kwasowości, odtłuszczone mleko w proszku, tłuszcze roślinne, cukry i wiele innych niezdrowych dodatków. 

Czy kawa zbożowa jest zdrową alternatywą dla picia kawy tradycyjnej, zwłaszcza dla osób, które chcą unikać kofeiny? Jak najbardziej tak gdyż posiada błonnik, witaminy i minerały, co może przynieść korzyści zdrowotne. Kawa zbożowa jest przygotowywana z prażonych lub uprażonych ziaren zbóż, takich jak pszenica, jęczmień, żyto lub owsianka. Wybór między tradycyjną kawą a kawą zbożową zależy od indywidualnych preferencji smakowych i potrzeb zdrowotnych. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami kawy, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada Twoim upodobaniom.

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa?

Kawa z mlekiem może być zdrowym napojem, pod warunkiem, że jest spożywana w umiarkowanych ilościach i z odpowiednio dobranymi dodatkami. Jeśli zależy Ci na zdrowej diecie, warto rozważyć wybór mleka o niższej zawartości tłuszczu i ograniczenie dodatku cukru czy śmietanki. Ważne jest również, aby dostosować spożycie kofeiny do własnych potrzeb i tolerancji.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy kawa z mlekiem jest zdrowa zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących samego mleka dolewanego do kawy. Mleko jest dobrym źródłem wapnia, białka, zawiera tłuszcze nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz dostarcza kalorii. Można również zastąpić tradycyjne mleko krowie napojami mlecznymi np. sojowym, migdałowym czy owsianym. Sprawdzi się to w przypadku osób uczulonych na laktozę. 

Ile kaw dziennie można wypić bez negatywnych skutków ubocznych?

Ilość kaw, której można wypić dziennie, zależy od wielu czynników, takich jak indywidualna tolerancja na kofeinę, stan zdrowia, waga ciała, wiek i inne nawyki żywieniowe. Jednak wielu ekspertów ds. zdrowego odżywiania i organizacji zdrowia, takich jak Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne, wydaje zalecenia dotyczące spożycia kofeiny. 

 • Dorośli - zaleca się spożycie do 400 mg kofeiny dziennie, co odpowiada około 4 filiżankom kawy. 
 • Kobiety w ciąży- ciężarne kobiety są często zalecane do ograniczenia spożycia kofeiny do około 200 mg dziennie (co odpowiada około 2 filiżankom kawy), aby uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z nadmierną kofeiną w ciąży.
 • Dzieci i młodzież - napoje kofeinowe, nie są zalecane dla dzieci.

Warto pamiętać, że oprócz kawy, kofeina znajduje się również w innych produktach, takich jak herbata, napoje energetyczne, cola i niektóre leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe. Dlatego ważne jest uwzględnienie całkowitej ilości spożywanej kofeiny z różnych źródeł.

Indywidualna tolerancja na kofeinę może być różna. Niektóre osoby mogą odczuwać działanie kofeiny przy niższych ilościach, podczas gdy inne mogą spożywać większe ilości bez problemów. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosować ilość spożywanej kofeiny do swoich potrzeb i komfortu. Wpływ kawy na organizm w nadmiernym spożyciu kofeiny prowadzi do efektów ubocznych, takich jak bezsenność, nerwowość, ból głowy i zaburzenia trawienne, dlatego warto zachować umiar. 

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#ile kaw dziennie można wypić #czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa #czy kawa z mlekiem jest zdrowa #Wpływ kawy na organizm

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Komentarze (12)
Anonim 01.10.2023 01:17
"Kawa tak bardzo kochana przez ludzi na świecie pobudza, zawiera antyoksydanty, ale też podrażnia żołądek, a nawet uzależnia." No to jest DOBRA czy ZLA?
Anonim 01.10.2023 13:01
Umiar człowieku, naucz się czytać ze zrozumieniem!!!!!!
Anonim 30.09.2023 11:32
Picked DOBREGO (IPA) piwa jest zdrowsze od picia kawy!
Ziggy 29.09.2023 23:47
 • Komentarze: 2961
Najzdrowszy jest likier kawowy w dowolnych ilosciach.
Anonim 29.09.2023 19:54
to chyba wina Tuska
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo