Domowe mydło - jak zrobić samemu?

Mydła naturalne to polecana alternatywa dla popularnych mydeł dostępnych w sklepie. Najczęściej są tworzone ręcznie lub produkowane według tradycyjnych receptur w manufakturach. Przede wszystkim są wspaniałe za swój prosty skład, właściwości pielęgnujące i delikatne działanie na skórę. Zdecydowanie przy samodzielnym wyrobie doskonale wiemy co znajduje się w środku. Jak zrobić domowe mydło? To całkiem proste zadanie.

Mydło naturalne
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Pixabay

Dlaczego warto robić mydło w domu?

Ekologiczne, naturalne, pozbawione sztucznych barwników i konserwantów mydła w kostce to prawdziwy hit wśród kosmetyków naturalnych, który od dobrych kilku lat cieszy się dużą popularnością. Niestety, największą wadą ekologicznych mydełek jest ich cena, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielne robienie mydła. Domowe mydło jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym. Jeden kilogram mydła wytworzony domowy sposobem to koszt zaledwie 20 zł. Ponadto do jego produkcji możesz wykorzystać to, co akurat masz w domu.

Dobry przepis, odpowiednie składniki i kilka chwil wolnego czasu wystarczą, by stworzyć niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, wspaniale pachnące i wyglądające mydło. Dlaczego warto zrobić je w zaciszu swojego domu?

Zalety domowego mydła:

•    Robienie domowego mydła jest naprawdę proste.
•    Zawiera tylko te składniki, których najbardziej potrzebuje Twoja skóra.
•    Nie zawiera sztucznych dodatków oraz składników mogących wywołać alergie.
•    Stwarza możliwość samodzielnego doboru składników – mydło naturalne może wyglądać, pachnieć i posiadać takie właściwości pielęgnacyjne, jakie tylko zechcesz.
•    Kolorowe domowe mydełko z pięknymi wzorami to ozdoba łazienki.
•    Jest ekonomiczne, ponieważ produkcja nie jest kosztowna.
•    Jest ekologiczne. Wytwarzanie go w domu to rozwiązanie korzystne dla środowiska, którego nie będziesz już zanieczyszczać plastikowymi opakowaniami.
•    To świetny pomysł na prezent. Kolorowe, wspaniale pachnące mydełka z pewnością sprawią obdarowanym wiele radości.

Największą zaletą mydła DIY jest świadomość tego, co zostało w nim użyte. 

Mydło w domu: metody

1. Na gorąco. To metoda tworzenia mydła od podstaw. W tej metodzie ciepło zewnętrzne przyspiesza proces zmydlania. Większość mydeł wytwarzanych na gorąco jest gotowych już następnego dnia. Jeśli wolisz jednak twardsze kostki mydła, warto odczekać co najmniej tydzień.
2. Na zimno. To również metoda tworzenia mydła od podstaw. Wykorzystywane jest tutaj wewnętrzne ciepło, które wytwarzane jest w reakcji chemicznej, jaką jest zmydlanie. Mydła wytwarzane ta metoda będą jednak gotowe dopiero po dłuższym czasie: od 4 do 6 tygodni.
3. Melt and pour ("stop i wlej"). Jest to metoda najpopularniejsza w domu, gdyż nie wymaga użycia ługu. Nie jest to jednak wytwarzanie mydła od podstaw. "Melt and pour" polega na topieniu i formowaniu gotowych baz mydlanych, co jest znacznie bezpieczniejsze. Mydło to metodą można wytwarzać nawet razem z dziećmi. Mydło będzie gotowe już nawet po godzinie (większe formy do 24 godzin).

Domowe mydło – oleje

Do zrobienia domowego mydła można wykorzystać wegańskie oleje roślinne, takie jak:

• oliwa z oliwek,
• olej kokosowy,
• olej z awokado,
• olejek migdałowy,
• olej jojoba,
• olej konopny,
• masło kakaowe,
• masło mango,
• masło shea.

Przepis na proste domowe mydło

Powstanie twarde mydło, dające dużą ilością piany, które dobrze nawilża skórę. Pamiętaj, masa kosmetyku długo twardnieje.

Składniki:
•    420 g oliwy z oliwek,
•    156 g oleju kokosowego,
•    24 g oleju rycynowego,
•    200g wody,
•    81 g NaOH (dla przetłuszczenia 8%).

Przygotowanie:
1.    Dokładnie przelicz miarę wszystkich składników.
2.    Z garnków zrób łaźnię wodną (do większego wlej trochę wody i włóż stalowy garnek o mniejszej średnicy);
3.    Przygotuj roztwór wodorotlenku sodu: do zlewki z odważoną dokładnie wodą dodaj potrzebną ilość NaOH i wymieszaj łyżką, zachowując ostrożność!
4.    Tłuszcz i oleje rozpuść w łaźni wodnej w możliwie niskiej temperaturze.
5.    Roztwór wodorotlenku i mieszaninę tłuszczów ostudź do temperatury pokojowej (ok. 28°C).
6.    Wlej ostrożnie roztwór NaOH do mieszaniny tłuszczów i energicznie mieszaj do momentu, aż masa stanie się gęsta.
7.    Dodaj ulubione olejki eteryczne lub ozdobne dodatki cały czas mieszając energicznie.
8.    Gęstą mieszaninę przelej do formy (foremką może być wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy. Możesz wykorzystać plastikowe pojemniki czy foremki na babeczki).
9.    Formy przykryj kocem lub ręcznikiem i zostaw na przynajmniej dobę.
10.    Gotowe mydło wyjmij z form i pozostaw na 3-4 tygodnie do wyschnięcia.

Gotowe kostki mydła muszą odczekać, zanim będzie można z nich korzystać. W zależności od składu są gotowe do użycia dopiero po upływie od trzech tygodni aż do kilku miesięcy. Po tym czasie poziom pH spadnie do pożądanego, a mydło będzie gotowe do użytku. Nie próbuj korzystać z niego wcześniej, bo może być żrące. Pomiaru pH mydła dokonasz papierkiem lakmusowym. Używaj mydła, gdy jego pH dojdzie do poziomu 7,5-9.

Przygotowanie domowego mydła: podstawowe zasady bezpieczeństwa

Domowe mydło jest proste w przygotowaniu, ale ponieważ do jego zrobienia wykorzystuje się silnie żrące składniki, należy zachować bezwzględne bezpieczeństwo.

Korzystaj z rękawic i okularów ochronnych – ług sodowy nie może mieć kontaktu ze skórą. Nie używaj aluminiowych naczyń i narzędzi. We wszystkich przepisach na domowe mydła miarą jest gram, a nie mililitr. Dokładnie odmierzaj składniki, przede wszystkim tłuszcze i wodorotlenek sodu (NaOH). Wykorzystuj tylko świeże składniki, z aktualną datą ważności.

Ług sodowy nie jest trujący, ale ma właściwości żrące. Przygotowując mydlaną mieszankę zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym pracujesz. Jeśli niewielka ilość ługu przypadkiem kapnie na twoją skórę, natychmiast przemyj ją dużą ilością zimnej wody i posmaruj grubą warstwą tłustego kremu.

 Źródło: allegro.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo