Czubajka kania, smakowity grzyb. Jak odróżnić kanię?

Kania grzyb ma swoje miejsce w sercach miłośników grzybobrania na całym świecie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych gatunków grzybów. Kania grzyb to prawdziwy skarb leśnych ostępów i smakoszy. Dzięki swoim walorom smakowym, kanie grzyby często uważane są za zamiennik mięsa. Spotkać ją można na terenie niemal całej Polski - zarówno wśród gęstych lasów, jak i na polanach czy przydrożnych rowach. Jednak rozpoznanie tych grzybów i określenie odpowiedniego momentu na ich zbieranie może być trudne, szczególnie dla osób niebędących doświadczonymi grzybiarzami.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Grzybobranie
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Tobias Aeppli

Czubajka kania

Czubajka kania, znana również jako Macrolepiota procera, to grzyb z rodziny pieczarkowatych, ceniony w polskiej kuchni za swój wyjątkowy smak. Jest znana pod różnymi nazwami, takimi jak bedłka wyniosła, jedłka wysoka, stroszka strzelista, stroszka cielista, czubaj czubak, deszczochron, drop, parasolnik lub sówka.

Kania charakteryzuje się dużym kapeluszem, który może osiągać nawet 30 cm średnicy. Jego powierzchnia jest pokryta brązowawymi łuskami, co nadaje mu niekiedy wygląd zbliżony do piór, stąd też niektóre z jej przydomków, takie jak "sówka".

Czubajka Kania – gdzie rośnie i kiedy zbierać?

Kania jest chętnie zbierana i spożywana przez mieszkańców wielu regionów świata. Ten grzyb jadalny występuje w całej Europie, we wschodnich regionach Ameryki Północnej, Zachodniej Azji i Japonii, a także w kilku stanowiskach zlokalizowanych w Australii, Ameryce Południowej, Afryce i Nowej Zelandii. 

Gdzie rosną kanie? Owocniki czubajki kani najlepiej rozwijają się w miejscach zacienionych, w pobliżu drzew. Czubajka kania to grzyb, który można znaleźć na brzegach lasów liściastych, na polanach, w porębach oraz w pobliżu dróg. W szczególności lubi miejsca trawiaste. Jeśli chodzi o odpowiedni czas zbierania czubajki kani, to można to robić od lipca do października.

Grzyb kania a muchomor - jak odróżnić?

Kanię czubajkę można pomylić z dwoma gatunkami trujących grzybów:

Muchomor sromotnikowy (zielonawy): Kania bardzo przypomina białe odmiany muchomora sromotnikowego, ale istnieją różnice w wyglądzie. Kania charakteryzuje się kapeluszem, który często nie ma charakterystycznego garbu i łusek, jakie można zauważyć u muchomora. Inna różnica to kształt pierścienia znajdującego się w górnej części trzonu. U muchomora pierścień jest zazwyczaj lekko pofałdowany i skierowany w dół.

Sinoblaszek trujący: Sinoblaszek trujący to inny gatunek grzyba, który może być mylony z kanią czubajką. Choć jest on częsty w Ameryce Północnej, w Europie występuje rzadko. Odróżnić go można po zielonkawych blaszkach i zielonym wysypie zarodników. Spożycie sinoblaszka trującego może prowadzić do reakcji wymiotnych, biegunki oraz bólów w przewodzie pokarmowym. Warto zaznaczyć, że szanse na spotkanie sinoblaszka trującego w Europie są bardzo niewielkie.

Przeciwwskazania do spożywania kani

Kania jest grzybem ciężkostrawnym, dlatego też nie poleca się jej spożywania osobom starszym, dzieciom (poniżej 6. roku życia), jak również pacjentom m.in. z problemami wątrobowymi.

Jadalną kanią można się też zatruć. Nie można spożywać nieświeżego, przetrzymywanego w foliowym woreczku grzyba. Może on już zaczynać się psuć.

Kanie można jeść raz na jakiś czas. Częste spożycie grzyba może być szkodliwe, gdyż sówka zawiera metale ciężkie. Czubajki kani nie można spożywać na surowo.

Przepis – kania a’la schabowy

Kania to wyjątkowo smaczny składnik wielu dań kuchni. Jednym z popularnych przepisów jest kania a la schabowy, który można przygotować niemal identycznie, jak tradycyjny schabowy. Jak przyrządzić kanie na schabowego?

Składniki:
•    Świeże grzyby kanie
•    Jajko
•    Bułka tarta
•    Sól
•    Pieprz
•    Olej do smażenia

Przygotowanie:
1.    Oczyść grzyby kanię i dokładnie umyj je pod bieżącą wodą. Odstaw, aby nadmiar wody spłynął.
2.    W osobnym naczyniu roztrzep jajko i przypraw je solą oraz pieprzem według własnego smaku.
3.    W kolejnej misce przygotuj bułkę tartą.
4.    Każdą kanie obtocz w roztrzepanym jajku, a następnie w bułce tartej, upewniając się, że są równomiernie pokryte.
5.    Na patelni rozgrzej olej. Możesz użyć oleju roślinnego, np. rzepakowego.
6.    Smaż kanie na rozgrzanym oleju, aż staną się złociste i chrupiące. Zazwyczaj smażenie trwa kilka minut z każdej strony, ale czas może się różnić w zależności od wielkości grzybów.
7.    Po usmażeniu odłóż kanie na papierowym ręczniku, aby pozbyć się nadmiaru oleju.
8.    Podawaj kanie a la schabowy z ulubionymi dodatkami, takimi jak ziemniaki, surówka czy sos.

To prosty przepis na kanie a la schabowy, który zachowuje ich wyjątkowy smak i chrupkość. Oczywiście istnieje wiele innych sposobów przygotowania dań z kaniami, więc można eksperymentować i tworzyć własne przepisy!

 Źródło: zdrowie.gazeta.pl, niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo