Ciekawostki turystyczne: Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy obejmuje jezioro Wdzydze i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Jezioro Wdzydzkie
creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Powierzchnia parku wynosi 178,32 km², natomiast jego otulina zajmuje 152,08 km². Dominującymi zespołami w szacie leśnej są bory świeże i chrobotkowe. Częsty jest bór bagienny, zajmujący jednak małe powierzchnie. Rośnie również, kwaśna dąbrowa, spotyka się łęgi olchowo-jesionowe, olsy oraz grądy.

Jezioro Wdzydze zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą to – jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim (województwo pomorskie), na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Ewenementem na skalę kraju, a nawet Europy są liczne naturalne wyspy na jeziorach kompleksu. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek) o całkowitej powierzchni 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda.

Ostrów Wielki jest największą wyspą znajdującą się na akwenie jeziora Wdzydze. Północna nadbrzeżna część wyspy jest zamieszkana (przed wojną przez ponad 20 osób) zaś południowa część wyspy jest zdominowana połacią leśną. Wyspa jest jednym z etapów szlaku wodnego rzeki Wdy.
Długość wyspy – 2,8 kilometra, szerokość od 120 metrów (na południowym krańcu) do 560 metrów (w części północnej)powierzchnia wyspy – 90,66 ha, to druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce. Najwyższy punkt na wyspie – 147,7 metrów n.p.m. (14,7 metra nad poziomem tafli jeziora) 

Występuje tu Sieja pospolita.

Powierzchnia zwierciadła wody całego zbiornika według różnych źródeł wynosi od 1417,0 do 1455,6 ha.
Zwierciadło wody położone jest na wysokości 133,8–134,1 m n.p.m.  Średnia głębokość wynosi 15,2 m, a głębokość maksymalna według różnych źródeł od 68 lub 69,5 metrów. Na podstawie badań z 2001 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
ps
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo