Ciekawostki turystyczne: Pałac Wierusz-Kowalskich w Brwinowie

Zespół pałacowy w Brwinowie - głównym elementem zespołu jest pałac wzniesiony w 1936 r. według projektu Stanisława Grochowicza w stylu nawiązującym do klasycystycznego, dla rodziny Wierusz-Kowalskich – pierwszych właścicieli.

Pałac Wierusz-Kowalskich w Brwinowie
Kacperpawlak; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

W roku wybuchu II wojny światowej, m.in. podczas bitwy pod Brwinowem, pałac pełnił funkcję szpitala polowego. Po wygranej strony niemieckiej szpital został zlikwidowany, a w 1940 roku pałac stał się własnością Zarządu Majątków Ziemskich i Rolnych.

Po zakończeniu wojny, we wrześniu 1946 roku złupiony i zniszczony pałac wraz z ponad siedmioma hektarami ziemi, wszedł w posiadanie SGGW.

Budynek został zbudowany w stylu nawiązującym do klasycystycznego o czym świadczą m.in. kolumny w stylu doryckim na zewnątrz, przy wejściu oraz w stylu jońskim wewnątrz pałacu. Wybudowany na planie podobnym do kwadratu, murowany z cegły i otynkowany, posiada dwa tarasy, jeden z nich jest otoczony balustradą. W niektórych pomieszczeniach zachowały się mosiężne, wieloświecowe żyrandole, popularne w stylu Księstwa Warszawskiego.

Pałac Wierusz-Kowalskich wraz z dobudowaną aulą (niegdyś służącą jako sala wykładowa na ok. 200 osób).

Park krajobrazowy pochodzący z XIX wieku, obecnie częściowo wchodzący w skład parku miejskiego. Na terenie parku znajdują się stawy. Całość zespołu pałacowego w 1981 roku została wpisana do rejestru zabytków.

W 2004 roku gmina Brwinów zaczęła starania o wykup terenu. W 2015 roku transakcja została ostatecznie podpisana, a gmina poniosła koszt prawie 7 mln zł. Trwająca cztery lata i kosztująca 12 mln zł renowacja budynku zakończyła się w 2022 roku. Od tego czasu znajduje się w nim gminny ośrodek kultury.

 Źródło: niezalezna.pl

 

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo