Ciekawostki turystyczne: Pałac w Słubicach

Pałac w Słubicach – zespół pałacowy położony w powiecie płockim. Budynki zostały wybudowane w stylu klasycystycznym w 1789 dla Józefa Mikorskiego i jego żony Krystyny z Miaskowskich, według projektu Hilarego Szpilowskiego.

Słubice - zespół pałacowy
Semu; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Potem odziedziczył go ich syn Jan Chryzostom i wnuk Roman Mikorski. Następnie majątek znalazł się w rękach Potockich, Skrażyńskich i Grzybowskich.

Na zespół pałacowy składa się pałac, dwie oficyny połączone galeriami z pałacem.
Piętrowy pałac, podpiwniczony, wybudowany na planie prostokąta, jest ozdobiony od frontu ryzalitami bocznymi oraz czterokolumnowym portykiem z podjazdem. W tympanonie umieszczony jest herb Mikorskich – Ostoja. Oficyna lewa mieściła kuchnię i pokoje gościnne, zaś w prawa – stajnię i wozownię.

Pałac otacza park z XVIII wieku o powierzchni 7,5 ha. Na terenie parku znajduje się Świątynia Milczenia z 1820 roku z jońskim portykiem, zaprojektowana przez działającego na początku XIX wieku architekta Aleksandera Alfonce de Saint Omer (Sętomerskiego).

W skład ogrodu wchodziły również (dziś niezachowane): świątynia egipska, kiosk chiński, altana chińska na wyspie jednego ze stawów, ptaszarnia, staw z wyspą kanaryjską, liczne mostki i rzeźby ogrodowe (lwy, sfinksy, wazy, fotel egipski na wyspie), wodotrysk.

Pałac przetrwał II wojnę światową, potem w budynkach stworzono komisariat milicji, a potem szkołę. W latach 70. po przeniesieniu szkoły do nowej placówki majątek popadł w zapomnienie i uległ dewastacji.
Obecnie w rękach prywatnych, jest odbudowywany. Planowane jest wykorzystanie pałacu do celów turystycznych.

 Źródło: niezalezna.pl

 

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo