Cera tłusta - co musisz wiedzieć o pielęgnacji
Cera tłusta nie jest trudna do rozpoznania. Charakteryzuje się błyszczącą strefą T, zaskórniakami oraz rozszerzonymi porami. Cera tłusta czasem może być oznaką zbyt intensywnego przesuszenia. Jak sobie z nią radzić? Jak o nią dbać?


Charakterystyka cery tłustej?
Cera tłusta jest cerą problematyczną i szybko zaczyna się świecić w strefie T. Przez co wygląda nieświeżo, ciężko, a skóra przybiera kolor ziemisty lub szaro-żółty. Na twarzy pojawiają się zaskórniaki, pory, nierówności. Dotykając twarzy, można wyczuć sebum, czyli łój - stąd określenie skóra łojotokowa.
Posiadacze cery tłustej mogą również dopatrywać w niej plusy. Grubsza cera w połączeniu z nadmiernie wydzielanymi substancjami oleistymi jest dokładniej pielęgnowana, a wręcz konserwowana. Największym atutem skóry tłustej jest fakt, że zmarszczki pojawiają się na niej dużo później, a zmarszczki mimiczne nie są widoczne.
Skóra tłusta utożsamiana jest z okresem dojrzewania u nastolatków. Spowodowane jest to nadmierną pracą gruczołów łojowych, za co odpowiada podwyższony poziom hormonów androgenowych, czyli hormonów męskich. Zdarza się, że cera tłusta jest uwarunkowana genetycznie. Ten tym cery jest zazwyczaj przejściowy i z wiekiem nastolatkom zmienia się w skórę mieszaną lub suchą. Zdarza się jednak, że osoba dorosła będzie nadal borykać się ze skórą tłustą w strefie T. Jest to uzależnione od zmiennej aktywności hormonalnej na każdym etapie rozwoju organizmu.
Jak dbać o cerę tłustą?
Posiadacze cery tłustej z nadprodukcją sebum (przede wszystkim pod wpływem hormonów) szczególnie powinny zadbać o higienę i używanie codziennych kosmetyków.
Tłusta skóra na twarzy to idealne miejsce do żerowania dla mikroorganizmów. Taka cera ma również większe skłonności do infekcji bakteryjnych czy zakażeń grzybicznych. Wszystko to skutkuje pojawianiem się wyprysków, zaskórniaków.
Cera tłusta potrzebuje specjalnego dbania o nią i kosmetyków. Zazwyczaj posiadacze takiej cery sięgają po kosmetyki osuszające z drażniącymi składnikami. A to jest największy błąd! Najczęściej wybierane są kosmetyki z alkoholem, który rzeczywiście osusza i usuwa nadmiar sebum, ale także podrażnia cerę i ją wysuszać. Należy pamiętać, że skóra tłusta również potrzebuje nawilżenia.
Drugim błędem jest zbyt częste złuszczanie peelingiem o grubszej i ziarnistej konsystencji. To nie pomaga, a jedynie mobilizuje cerę do jeszcze wydajniejszej produkcji łoju.
Uwaga! Kosmetyki do cery tłustej nie powinny mieć w swoim składzie olejów: palmowego, kokosowego, z kiełków pszenicy i z pestek moreli. Mogą dodatkowo przyczyniać się do zatykania porów.
Kosmetyki do pielęgnacji cery:
- do codziennego mycia twarzy należy używać żelu antybakteryjnego.
- raz lub dwa razy w tygodniu warto nałożyć na skórę peeling enzymatyczny, który usunie martwy naskórek i oczyści pory.
- osoby posiadające cerę tłustą bardzo często zapominają o tym, że ona również potrzebuje skutecznego nawilżenia. Warto sięgać po lekkie kremy nawilżające np. o żelowej konsystencji.
- w pielęgnacji cery tłustej zalecane są także kremy zawierające złuszczające kwasy, które usuwają martwy naskórek i regulują wydzielanie sebum.
Jak pielęgnować cerę tłustą w domu?
Przede wszystkim dbając o cerę tłustą należy pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu skóry oraz regularnym złuszczaniu naskórka. Możemy nadal używać kosmetyków matujących, jednak pamiętajmy o używaniu kremów, które zapewniają odpowiednie nawilżenie. Należy unikać tłustych kosmetyków oraz produktów, które mają w składzie oleje tj.: olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek moreli czy olej palmowy, ponieważ mogą one prowadzić do zatykania porów.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja:
- Oczyszczanie twarzy - należy używać kosmetyków bezolejowych. Dobrze sprawdzają się pianki lub żele. Produkty te powinny mieć lekko kwaśne lub obojętne pH.
- Tonizacja – tutaj najlepiej sprawdzą się toniki oraz hydrolaty do twarzy. Toniki do cery tłustej nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ nadmierne przesuszenie skóry sprawi, że nasza skóra będzie wydzielała jeszcze więcej sebum. Powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym, antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, łagodzącym, a także zmniejszającym skłonność skóry do powstawania zaskórników. Hydrolaty (woda kwiatowa, powstała przy produkcji olejków eterycznych) polecane do skóry tłustej to np. hydrolat z lawendy lub hydrolat z oczaru.
- Nawilżenie twarzy – na oczyszczona skórę nakładamy krem. Krem koniecznie powinien być lekki i nawilżający.
Dodatkiem do codziennej pielęgnacji mogą być maseczki przeznaczone do cery tłustej. Najpopularniejsze maseczki to te, które zawierają takie składniki jak:
- węgiel aktywny,
- glinkę zieloną,
- zieloną herbatę,
- drzewo herbaciane,
- cynk.
Źródło: Aptekagemini.pl, niezalezna.pl

