Topinambur - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Topinambur niegdyś należał do popularnych roślin jadalnych, jednak z czasem został zamieniony na popularne ziemniaki. A szkoda, bo warto po nią sięgać jak najczęściej. Zapomniany topinambur, inaczej nazywany słonecznikiem bulwiastym, to roślina, która ma wyjątkowe właściwości. W tym produkcie kryje się wielki potencjał, z którego warto korzystać. Pomysłów na potrawy z topinamburem nie brakuje. Od pewnego czasu znowu wraca do łask i do naszego menu. Jakie jeszcze właściwości ma topinambur? Jak smakuje topinambur i jak wykorzystać go w kuchni?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@silviarita

Czym jest topinambur?

Topinambur to roślina z rodziny astrowatych, krewny cykorii, słonecznika i rumianku. Topinambur jest bardzo łatwy w uprawie, dobrze znosi zmienne warunki klimatyczne i niską temperaturę. Charakterystyczną cechą topinamburu jest jego wyjątkowy smak, który przypomina orzechy brazylijskie oraz karczocha. Jest on lekko słodki z orzechową nutą. Topinambur posiada również cenne właściwości zdrowotne, przede wszystkim z uwagi na zawartość inuliny, która zalecana jest dla diabetyków.

Topinambur - odmiany

W Polsce uprawia się dwie odmiany słonecznika bulwiastego:

 • Albik - o białych, maczugowatych bulwach,
 • Rubik, która ma nieregularne, owalne, fioletowe bulwy.

Poza tym na świecie uprawia się m.in. odmianę:

 • Fuseau o wydłużonych, gładkich i białych bulwach,
 • Golden Nugget o bulwach stożkowatych, przypominających marchew,
 • oraz Boston Red o bulwach dużych i czerwonawych.


Jakie właściwości ma topinambur?

Bulwa topinamburu zawiera wiele wartości odżywczych. To bogate źródło:

 • witamin: A, B, C, 
 • błonnika 
 • składników mineralnych, 
 • makro- i mikroelementów, w tym żelaza, potasu, wapnia i selenu. 

Topinambur kalorie: 100 g topinamburu zawiera 41 kcal. 

Topinambur zawiera też dużo wody, węglowodanów, białek i bardzo mało tłuszczu. Warto pamiętać, że podobnie jak w innych owocach i warzywach, najwięcej drogocennych składników kryje się tuż pod jego skórką. Topinambur działa profilaktycznie przeciw otyłości i cukrzycy, obniża poziom glukozy we krwi i wartości cholesterolu. Ma działanie prebiotyczne – obniża PH w jelitach oraz stymuluje układ odpornościowy. Bulwy oraz liście topinamburu mają działanie antynowotworowe.

Topinambur - wykorzystanie w kuchni

Topinambur coraz częściej i coraz chętniej jest wykorzystywany w kuchni. Ta roślina o cennych właściwościach zdrowotnych, jest nie tylko smaczna, ale również nadaje uczucie sytości, dzięki czemu może być świetnym elementem diety redukcyjnej. Walory kulinarne topinamburu od wieków wykorzystują szczególnie Francuzi, którzy przygotowują z jego bulw najróżniejsze potrawy: surówki, kremowe zupy z topinamburu czy nawet frytki z topinamburu. Smakiem topinamburu ciężko jest się znudzić, ponieważ te czynniki są zmienne w zależności od metody obróbki.

Jedząc je na surowo, możemy wyczuć chrupkość i posmak białej rzepy, zaś ugotowane swoją konsystencją i smakiem będą przypominać ziemniaki o aromacie nasion słonecznika. 

Zanim słonecznik bulwiasty stanie się składnikiem naszej diety warto wiedzieć, że:

 • w celach spożywczych warto używać topinamburu, którego bulwy mają jasnobrązowy kolor, bulwy fioletowe wykorzystuje się do tworzenia paszy dla zwierząt,
 • skórka bulw topinamburu zawiera najwięcej wartości odżywczych, dlatego lepiej go nie obierać, a tylko dokładnie oczyścić, również z włosków i umyć,
 • topinambur może być spożywany zarówno na surowo jak i po ugotowaniu, ale również duszone, pieczone czy smażone,
 • bulwy topinamburu można skropić sokiem z cytryny, żeby nie zrobiły się ciemne,
 • obróbka topinamburu trwająca dłużej niż 60 minut zwiększa jego słodkość.

Gdzie można kupić topinambur?

Trzeba przyznać, że w Polsce topinambur nie jest jeszcze popularnym produktem. Można go spotkać na dużych miejskich targach i placach, ale niestety trzeba się niekiedy naszukać. Najlepszym rozwiązaniem jest wciąż zamówienie topinamburu przez internet.

 Źródło: medonet.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo